Ο Ιωνικός ΝΦ ξανάρχεται!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι -από τα κορυφαία σε σασπένς της χρονιάς στο άθλημα- που τα είχε κυριολεκτικά όλα, ο Ιωνικός ΝΦ νίκησε 24-23 τη ΧΑΝΘ και προκρίθηκε στον β’ γύρο του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών.

Ο ιστορικός σύλλογος της Νέας Φιλαδέλφειας με αυτή την πρόκριση σε συνδυασμό με τον τίτλο του φαβορί που κατέχει για την άνοδο στην Handball Premier από τον Νότιο όμιλο της Α2 Ανδρών, δείχνει έμπρακτα ότι έχει πάρει τον δρόμο της επιστροφής για τα μεγάλα ραντεβού του αθλήματος.

Οι γηπεδούχοι είχαν απίστευτα τραγικό ποσοστό στα πέναλτι με 0/6, πρωτόγνωρο στο χάντμπολ, αλλά από την άλλη πλευρά έπαιξαν δυνατή άμυνα με μπροστάρη τον Τάσο Τσακνή που έκανε 15 επεμβάσεις και τον Αντωνόπουλο που σκόραρε 7 φορές.

Από πλευράς ΧΑΝΘ ξεχώρισε ο Παπαβασίλης με 7 γκολ που με δικό του πέναλτι έστειλε και το ματς στην παράταση, ενώ πολύ καλοί ήταν οι τερματοφύλακες Ιωαννίδης και Μουρατίδης.

Η αναμέτρηση είχε απίστευτη τροπή με τη ΧΑΝΘ να προηγείται με πέντε γκολ διαφορά (3-8) στο 20’ με τέρμα του Κεσίδη, αλλά ο Ιωνικός αντέδρασε και στο ημίχρονο μείωσε σε 8-9.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Μπουλούμπασης ισοφάρισε και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προσπεράσουν (13-12) με τον Γκουλέ στο 40’.

Το παιχνίδι στην συνέχεια πήγε γκολ- γκολ έως το 55΄όταν ο Μαυροφρύδης έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων (21-19) στον Ιωνικό. Ο Τζίνεβης μείωσε σε 21-20 και στα τελευταία δευτερόλεπτα έγινε μία απίστευτη φάση με τον Ιωνικό να έχει την μπάλα, αλλά μετά από σφύριγμα για παθητικό ο Λεωνίδας κράτησε εσκεμμένα τη μπάλα με αποτέλεσμα να υποδειχθεί κόκκινη και πέναλτι. Ο Παπαβασίλης ισοφάρισε στο 59:55 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί ο Γκουλές με συνεχόμενα γκολ έδωσε λύσεις από την περιφέρεια και ταυτόχρονα ο Τσακνής με μεγάλες επεμβάσεις έδωσαν την πρόκριση στον Ιωνικό.

Η ΧΑΝΘ είχε σοβαρές απουσίες με τους Βασιάδη, Μπαϊρλή, Ρεμπελάκο και Στίγγα να μένουν στη Θεσσαλονίκη, στην διάρκεια του ματς έχασε με τραυματισμό και τον Δινάλη, ενώ στο 36’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Κεσίδης.

Στον β’ γύρο ο Ιωνικός ΝΦ θα υποδεχθεί την Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου 2018 τον Φίλιππο Βέροιας σε ένα ντέρμπι από τα παλιά που θα ξυπνήσει πολλές ευχάριστες μνήμες στο ελληνικό χάντμπολ.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ- ΧΑΝΘ 24-23

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 2-4, 3-5, 3-8, 5-8, 8-9 (ημχ.), 10-11, 13-12, 15-14, 18-18, 21-19, 21-21 (κ.α.), 23-22, 24-23

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μαντζόπουλος): Τσακνής, Αργυράκης 1, Γκέρτσος 1, Μπούτος, Ζαχάρης 1, Κρητικός, Αντωνόπουλος 7, Μπιτόπουλος, Γκουλές 5,  Αντωνιάδης, Σιάτρας, Λεωνίδας 1, Χελιώτης 3, Μαυροφρύδης 1, Καπετάνιος, Μπουλούμπασης 4.

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μπόλας 3, Τσιρογιάννης, Δινάλης, Σαρηγιαννίδης 1, Τσαγκαράκης, Τζίνεβης 4, Ιωαννίδης, Κεσίδης 1, Βαρδάκας 3, Αγαθόνικος 3, Παπαβασίλης 7, Κύρτσιος, Μουρατίδης, Ρίζος 1, Αρβανιτίδης, Γιαννακόπουλος.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωκίτης, Κόκκινες: 35:50 Κεσίδης, 59:51 Λεωνίδας, Δίλεπτα: 7-4, Πέναλτι: 0/6-2/3