Πρώτος στο… ρελαντί

Ντέρμπι μέχρι το 14’ ήταν η αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Δούκα στην 22η και τελευταία αγωνιστική της Handball Premier με τους «ερυθρόλευκους» να κερδίζουν άνετα 31-19.

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας… πάτησαν γκάζι και με σερί 6-0 μετέτρεψαν το 7-6 σε 13-6 (28:17) «καθαρίζοντας» από νωρίς την υπόθεση νίκη, αλλά και την πρωτιά στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Στο διάστημα των 14 λεπτών (14-28) ο Δούκας έμεινε χωρίς γκολ με τον Κώστα Τσιλιμπάρη να πραγματοποιεί εντυπωσιακή εμφάνιση ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με 14 επεμβάσεις σε 21 σουτ (66%)!

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά μεγάλωσε περισσότερο αρχικά στα 10 γκολ (18-8) στο 38’, ενώ έφτασε και στα 15 γκολ (30-15) στο 55’ για να κλείσει στα 12 τέρματα (31-19) με ένα επιμέρους σκορ 4-1 του Δούκα στο φινάλε.

Από τον Δούκα απουσίασαν οι τραυματίες Αραπακόπουλος, Μίτροβιτς, Αποστολίδης.

Ο Νίκος Κρητικός ήταν πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 8 γκολ, ενώ για τον Δούκα 6 τέρματα πέτυχε ο Μάριος Μωραΐτης.

Ο Ολυμπιακός με την πρώτη θέση που κατέκτησε θα ξεκινήσει τα πλέι οφ από την ημιτελική φάση (ΣΚ 5-6 Μαΐου πρώτο ματς), όπου και θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού ΑΣΕ Δούκα- Διομήδης Άργους που θα αρχίσουν τους αγώνες το ερχόμενο ΣΚ 21-22 Απριλίου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 31-19

Τα πεντάλεπτα: 4-0, 6-4, 7-6, 8-6, 9-6, 14-7 (ημχ.), 17-8, 19-9, 21-12, 25-14, 28-16, 31-19

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 2, Κρητικός 8, Πετρίσεβιτς 4, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 2, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς 3, Κανδύλας 3, Σανίκης 1, Αλβανός 2, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης 1, Στούμπης 1.

ΑΣΕΔ (Κώστας Μπούνας): Μωραΐτης 6, Τόμπρος, Γκέρτσος, Νομικός 3, Παπαπούλιος 2, Μπραουδάκης, Μπάρμπας, Ντούνης 1, Μπάγιος 2, Ζιβούλοβιτς 1, Τζανιδάκης, Νταρσουλάντ, Ζαφειράκης, Κολλύρης, Κεδέρης 4.

Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν, Δίλεπτα: 1-2, Πέναλτι: 1/1-3/3