Πρώτο δίποντο για Κίελο

Κίελο Άαλμποργκ χαντμπολ Champions League

Την πρώτη νίκη του μόλις στην 3η αγωνιστική του Champions League πήρε το Κίελο που χρειάστηκε να περιμένει μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο για να πανηγυρίσει. Οι Γερμανοί επικράτησαν με 27-26 (ημ. 13-12) της Άαλμποργκ, αλλά οι πρωταθλητές Δανίας άξιζαν κάτι περισσότερο.

Με την επιστροφή του Άλφρεντ Γκίσλασον στον πάγκο μετά την εγχείρηση που υποβλήθηκε στη μέση, το Κίελο ουσιαστικά στηρίχθηκε στο ποσοστό 40% που είχε ο Αντρέας Βολφ κάτω από το τέρμα για να πάρει τη νίκη.

Στην πρώτη σύγκρουση των δύο ομάδων μετά τα προημιτελικά του EHF Cup την περίοδο 2003-04, στο δεύτεροι ημίχρονο παρά τις αλλαγές του Γκίσλασον και τις επεμβάσεις του Βολφ, στο Κίελο έλειπε η σωστή εκτέλεση ακόμη κι όταν είχε το αριθμητικό αποτέλεσμα.

Οι Δανοί προηγήθηκαν με 20-19 και 24-23 στο 49’ με τους Εκμπεργκ και Ζάραμπετς να σκοράρουν τρεις φορές και να δίνουν το προβάδισμα με 26-24 στο Κίλεο. Η Άαλμποργκ έμεινε για επτά λεπτά χωρίς τέρμα, αλλά έχασε στο τέλος την ευκαιρία να ισοφαρίσει.