Στάση Δαϊς

Με θριαμβευτή τον Δούκα ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Handball Premier.

H ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» με τέρμα του Χρήστου Κεδέρη στην εκπνοή νίκησε 25-24 τον ΠΑΟΚ και σταμάτησε το νικηφόρο σερί του Δικεφάλου που κρατούσε από την αρχή του πρωταθλήματος.

Με αυτόν τον τρόπο ο Δούκας συνέχισε την υπέρ του παράδοση σημειώνοντας την 14η νίκη του στην Αθήνα επί του ΠΑΟΚ σε 18 αγώνες!

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, διαφήμιση για το άθλημα και κορυφαίο έως τώρα στη φετινή Handball Premier.

Κεδέρης με 8 γκολ και Μωραϊτης με 6 τέρματα ήταν κορυφαίοι για τον Δούκα με συμπαραστάτη τον Πολύδωρο που σημείωσε κρίσιμα γκολ, ενώ έδωσε και πολλές… μάχες στην άμυνα.

Για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε το Τζόνο, κυρίως όμως στο πρώτο ημίχρονο, αφού στο δεύτερο περιορίστηκε αισθητά, ενώ Κοκκώνης και Γιόσμου είχαν θετική παρουσία στα πίβοτ.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο ο Δούκας ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 5-3, 8-5 καιν 9-7, αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με σερί 5-0 έφτασε στο 9-12, εκμεταλλευόμενος και την αριθμητική του υπεροχή, αφού κάποια στιγμή ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να παίζει και με τρείς παίκτες γηπέδου!

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 10-13 και ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα των τριών τερμάτων (11-14) και στην αρχή του δευτέρου, ωστόσο οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια (14-14) με τον Κεδέρη στο 36’ και στην συνέχεια το ματς πήγε γκολ- γκολ.

Προς το τέλος του αγώνα ο ΠΑΟΚ φαινόταν να έχει το προβάδισμα όταν ο Μαστορογιάννης έκανε το 23-24 στο 58:07, αλλά ο Δούκας απάντησε με τον Πολύδωρο στο 59:21.

Μετά το ταιμ αουτ του Στέλιου Σεϊρεκίδη ο ΠΑΟΚ είχε στην διάθεση του 25 δευτερόλεπτα να οργανώσει την επίθεση και να σκοράρει, ωστόσο οι παίκτες του Δούκα έκλεψαν και ο Κεδέρης στην εκπνοή έδωσε την νίκη με 25-24!

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑΤV 25-24

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 5-3, 8-5, 9-10, 10-13 (ημχ.), 13-14, 14-16, 17-19, 20-20, 22-22, 25-24

ΑΣΕΔ (Μπούνας): Μωραϊτης 6, Τόμπρος, Παπαπούλιος, Αϊβαλιώτης, Πολύδωρος 4, Ν. Κολλύρης, Μπραουδάκης, Παγιάτης, Ταουσάνης, Ντούνης 3, Σαμαράς, Λιόλιος 1, Ζιβούλοβιτς 3, Τζανιδάκης, Π. Κολλύρης, Κεδέρης 8.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 3, Παλάσκας 2, Τζόνο 7, Κοκκώνης 3, Τάσκοβιτς, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Νικολαϊδης, Κωστακίδης 1, Λοίζος, Μαστορογιάννης 1, Ελοζούα, Κυπραίος 3, Δέλιας, Γιόσμου 3.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωκίτης, Δίλεπτα: 6-3, Πέναλτι: 4/5-2/2