Στην 9η θέση η Εθνική

Με απολογισμό τρεις νίκες και τρεις ήττες ολοκλήρωσε η Εθνική νέων την παρουσία της στη διοργάνωση της β’ κατηγορίας του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U20 στα Σκόπια.

Στον τελευταίο της αγώνα στη διοργάνωση η ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (15-10) επικράτησε και πάλι της Φινλανδίας, αυτή τη φορά με 23-26 έχοντας πρωταγωνιστή στα τελευταία λεπτά τον τερματοφύλακα Παπαδόπουλο και ηγέτη τον Νίκο Κουκμίση που αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα.

“Ήταν δύσκολο να βρούμε κίνητρο σήμερα, αλλά πρέπει να μάθουμε να κερδίζουμε σε κάθε ματς. Στο τουρνουά κάναμε τρεις νίκες και τρεις ήττες. Επανήλθαμε αν και βρεθήκαμε πέντε γκολ πίσω και είναι σημαντικό να μάθουμε να διαχειριζόμαστε τέτοιες καταστάσεις”, δήλωσε ο Γιώργος Χαλκίδης.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 23-26
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Γκράνλουντ, Χάμαμπεργκ 2, Κάρλσον 4, Καβάλεφ, Κέτουνεν 2, Κοϊστίνεν, Λορέντ, Λεχβόνεν, Λίντμπεργκ 2, Μαργιαμάκι 3, Μοντόνεν, Νίλσον 1, Ρενμπεργκ, Σιόμαν 2, Θορ 1, Βεουρλάντερ 4.
ΕΛΛΑΣ: Καλόμοιρος 5, Τότος 2, Δεληζάνος, Κουκμίσης 6, Λιάπης 1, Τσακουρίδης, Ασβεστάς, Καραμπουρνιώτης 6, Στίγγας 2, Τριανταφυλλίδης 1, Κολλύρης, Κουρτίδης, Μαντζόπουλος 1, Παπαδόπουλος 1, Πατραμάνης 1, Τορνικίδης .
Διαιτητές: Μπιτίκι – Κασάπι (Κόσοβο), Δίλεπτα: 0-3, Πέναλτι 1/2 – 5/7