Στους τελικούς ο Ολυμπιακός

Τη νίκη με 28-18 πήρε ο Ολυμπιακός απέναντι στον Αερωπό στην Έδεσσα  κι έτσι με 2-0 νίκες στη σειρά περνά στους τελικούς του πρωτθλήματος περιμένοντας να μάθει ποιον από τους δύο Δικεφάλους θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας.

Στο σημερινό παιχνίδι, οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με τον Αραπακόπουλο να δίνει λίσεις επιθετικά στα πρώτα ο Ολυμπιακός πήρε ένα μικρό προβάδισμα. Δύο γκολ του Ρέινα και ένα του Κυριακού έφεραν τη διαφορά στα 4 τέρματα (3-7). Από εκείνο το σημείο και μετά ο Αερωπός βρήκε λύσεις επιθετικά και σε συνδυασμό με το ότι ο Ολυμπιακός έπαθε ένα μικρό «μπλακ-άουτ» οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με γκολ των Κεσίδη, Κράλλη και Μαυροδουλάκη. Μάλιστα, ο Αερωπός με γκολ του Τζουβάρα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 10-9 στο 24ο λεπτό. Τελικά ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το υπερ του 13-12.

Στο δεύτερο μέρος, δύο γρήγορα γκολ του Τσίλη και ένα του Μπούμπαλο ανέβασαν και πάλι την διαφορά στα τέσσερα τέρματα. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε ακόμη και στα επτά τέρματα (15-22) στο 48ο λεπτό. Έτσι ο Ολυμπιακός έχοντας διαφορά ασφαλείας κατάφερε να τη διαχειριστεί και να φτάσει τελικά στη νίκη-πρόκριση στους τελικούς της Handball Premier.

Πλέον θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του ανάμεσα σε ΑΕΚ και ΠΑΟΚ. Θυμίζουμε πως η σειρά των τελικών ξεκινά στις 17 Μαΐου, οι ερυθρόλευκοι θα έχουν το πλεονέκτημα έδρας και ο νικητής θα κριθεί στις 3 νίκες.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 18-28

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-4, 3-8, 8-8, 10-10, 12-13 (ημχ.) 12-16, 13-18, 15-21, 16-23, 16-25, 18-28

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυρόπουλος, Μαυροδουλάκης 3, Μησιρλίδης, Γάτσης 2, Τζουβάρας 1, Κράλλης 4, Θεοδωρόπουλος, Δημάκης, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μισαηλίδης 2, Κεσίδης 4, Κυριακού 2, Λιόφης, Λάππας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 3, Μούγιτς 2, Ρέινα 4, Κανδύλας 1, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 4, Κόντης 1, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης 2, Τσίλης 4.

Διαιτητές: Κατσίκης-Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 2/3-3/3