Τρία στα τρία ο Δούκας

ΔΟΥΚΑΣ

Στην κορυφή της βαθμολογίας επέστρεψε ο Δούκας που επικράτησε με 29-15 του Πανελληνίου στο ΔΑΪΣ για την 3η αγωνιστική της Handball Premier σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο δεύτερο μέρος όπου μίλησε η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Ο Πανελλήνιος στο πρώτο 30λεπτο κρατήθηκε κοντά στο σκορ χάρη στην εξαιρετική απόδοση του Πόποβιτς. Ο 27χρονος Σέρβος τερματοφύλακας άγγιξε το 50% στις επεμβάσεις σταματώντας δέκα φορές τους παίκτες του Δούκα κι επέτρεψε στην ομάδα του να βρίσκεται κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι παίκτες του Κωστή Μπούνα εμφανιστήκαν πιο συγκεντρωμένοι στην τελική προσπάθεια, ενώ και η άμυνα λειτούργησε καλύτερα με συνέπεια να βγουν αιφνιδιασμοί και να φτάσουν στο εύκολο γκολ.

Είναι χαρακτηριστικό πως ο Πανελλήνιος στο δεύτερο τριαντάλεπτο έμεινε χωρίς γκολ από το 45:25.

Πλέον ο δούκας στρέφει το ενδιαφέρον του στο ματς με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-2, 6-2, 8-4, 9-7, 11-8 (ημχ.), 13-10, 17-13, 21-14, 23-15, 25-15, 29-15

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κώστας Μπούνας): Μωραΐτης 1, Τόμπρος, Παπαπούλιος 2, Γκέρτσος, Νομικός, Μπραουδάκης,  Μίτροβιτς 6, Μπάρμπας, Ντούνης, Μπάγιος 2, Ζιβούλοβιτς 2, Τζανιδάκης 2, Νταρσουλάντ 7, Αραπακόπουλος 4, Π. Κολλύρης, Κεδέρης 3

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σπύρος Μπαλωμένος): Αντωνιάδης, Νιντερέγγερ, Σιαματάς 5, Πανταζής 1, Ζαφείρης, Οικονόμου, Κολιούλης 2, Κατρής, Ταουσάνης 1, Πόποβιτς, Ν. Κολλύρης 1, Τσομπανίδης, Τσακούλης 4, Κοροβέσης 1, Μπαλάσκας, Ζάτσε

Διαιτητές: Τσάκωνας – Κουτσός Δίλεπτα: 3-3 Πέναλτι: 1/2-3/4