Φινάλε – θρίλερ στο Φοίβος – Δράμα

Σε τρία λεπτά και τριάντα δεύτερα, οι γηπεδούχοι σκόραραν πέντε γκολ και πήραν βαθμό από τη Δράμα που “αυτοκτόνησε”

Απίστευτη εξέλιξη στο κατάμεστο γήπεδο των Συκεών με τον Φοίβο και τη Δραμα να αναδεικνύονται ισόπαλοι με 27-27, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Handball Premier.

H Δράμα προηγήθηκε με 5 γκολ (22-27) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, όμως ο Φοίβος με ένα εκπληκτικό σερί 5-0 σε 3 λεπτά και 21 δεύτερα κατάφερε να ισοφαρίσει και να μοιράσει τους βαθμούς.
Μοιραίος για την ομάδα της Δράμας ήταν ο Ευγένης Τουνγκελίδης, ο οποίος στο 59:11 (26-27) αστόχησε σε πέναλτι, αλλά και σε σουτ στο ριμπάουντ, με τον τερματοφύλακα του Φοίβου Γιώργο Παπαγεωργίου να κάνει δύο εκπληκτικές επεμβάσεις.

Το γκολ που σφράγισε το τελικό αποτέλεσμα πέτυχε ο Θανάσης Παπαδόπουλος στο 59:35. Στην εκπνοή ο Θωμίδης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε καθώς είχε ακουστεί η κόρνα της λήξης πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, με τους διαιτητές κατηγορηματικούς στην απόφασή τους.

Στο πρώτο μέρος ο Φοίβος με εξαιρετικό τον Παπαγεωργίου και αποτελεσματικούς τους Μέτση και Δεληζάνο προηγήθηκε της Δράμας με 14-12. Για τους φιλοξενούμενους κορυφαίος στο πρώτο τριαντάλεπτο ήταν ο Ντράσκιτς με πέντε γκολ. Δυόμισι λεπτά πριν το ημίχρονο η Δράμα έχασε τον Κοβογλανίδη που είδε απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι (χτύπημα πάνω στη φάση στο πρόσωπο του Θανάση Παπαδόπουλου).

Στο δεύτερο μέρος ο Φοίβος ξέφυγε με τέσσερα γκολ (17-13) στο 34′, όμως κάπου εκεί ήρθε το μπλακ άουτ για τους γηπεδούχους, με τον Κώστα Γουργούμη να κατεβάζει ρολά. Ο διεθνής τερματοφύλακας δέχθηκε μόλις τέσσερα γκολ στα επόμενα 20 λεπτά, με αποτέλεσμα η Δραμινή ομάδα να πάρει πλήρως τον έλεγχο του αγώνα και να προηγηθεί με 20-23 στο 50′, και 22-26′ στο 55′. Μετά το γκολ του Χαϊτίδη στο 56′ (22-27) δράση ανέλαβαν για τον Φοίβο οι Δέσπος με δύο γκολ, Μέτσης, Μανωλούδης και στο τέλος ο Θανάσης Παπαδόπουλος, για να διαμορφωθεί το τελικό 27-27 προκαλώντας ενθουσιασμό στην κερκίδα.

Γιώργος Παπαγεωργίου (μεταξύ άλλων είχε τρεις αποκρούσεις σε πέναλτι), Μέτσης, Θανάσης Παπαδόπουλος και Δέσπος κατά διαστήματα ξεχώρισαν για τον Φοίβο, ενώ για την ομάδα της Δράμας πέραν του Γουργούμη, πολύ καλό ματς έκανε ο Νίκος Καφαντάρης με 6 γκολ, ενώ σίγησε ο πρώτος σκόρερ της ομάδας Ευγένης Τουνγκελίδης που έμεινε στα τρία γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-2, 8-6, 10-7, 13-10, 14-12 (ημχ), 17-14, 17-16, 18-20, 20-23, 22-26, 27-27.
Φοίβος Συκεών (Τσολάκος): Χατζηγιαννίδης, Μαρκατάτος, Μανωλούδης 1 , Σιγγιρίδης 1, Πατραμάνης 1, Μήγγας, Δεληζάνος 4, Παπαγεωργίου, Πίτσιος, Μέτσης 10, Δέσπος 7, Θ. Παπαδόπουλος 3, Π. Παπαδόπουλος,  Χατζηβακαλέλης, Τσιντίδης, Αθανασιάδης.
Bianco Monte Δράμα ’86 (Σάκης Βαλαβάνης): Καφαντάρης 6, Γουργούμης, Κοβογλανίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου 3, Τουνγκελίδης 3, Σινά, Γιαννακόπουλος, Ντράσκιτς 7, Χαϊτίδης 3, Κουρτίδης, Θωμίδης 3, Παπάζογλου, Τσιτσίγκος, Φραγκούλης, Κοβογλανίδης, Κουρουτζίδης 1.
Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 4-1. Κόκκινη: Κοβογλανίδης (27:39 – επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο). Πέναλτι: 5/6 – 2/5.