Ξεκινά το Πανελληνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων

Ξεκινά σήμερα το απόγευμα (25/6) το 36ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κορασίδων 2024 με την συμμετοχή επτά ομάδων χωρισμένες σε δυο ομίλους, με διοργανωτή τον ΓΑΣ Καματερού και συνδιοργανωτή τον Δήμο Αγίων Αναργύρων-Καματερού υπο την αιγίδα της ΕΑΠ- ΟΧΕ.
Στον Β΄ όμιλο μετέχουν τρείς ομάδες αφού στο μπαράζ μεταξύ Πανελλήνιου Νεάπολης και Βορέα Αλεξανδρούπολης δεν κατέβηκαν οι δυο αντίπαλοι.
Οι αγώνες θα γίνουν στα γήπεδα Καματερού και Καπανδριτίου.
Απο τις επτά ομάδες που μετέχουν, μόνο τρείς έχουν αναδειχθεί πρωταθλήτριες κορασίδων στο παρελθόν.
Ο Φίλιππος Βέροιας έχει αναδειχθεί 4 φορές πρωταθλήτρια κορασίδων (1991,1995, 2005, 2022), το Καματερό 2 φορές (2017,2020) και η Προσοτσάνη μία φορά (2018).
Πολυνίκης σύλλογος είναι ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών με 6 τίτλους και μάλιστα συνεχόμενους απο το 2010 μέχρι το 2015.
Ακολουθούν με 4 τίτλους ο Άρης Νίκαιας και ο Φίλιππος Βέροιας.
ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΤΩΝ 35 ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ
1989 ΠΑΟ Νέα Γενιά
1990 ΠΑΟ Νέα Γενιά
1991 ΑΣΦίλιππος Βέροιας
1992 ΓΣ Κοζάνης
1993 ΑΟ Σπάρτακος Αχαρνών
1994 ΑΣ Ποσειδών Βέροιας
1995 ΑΣΦίλιππος Βέροιας
1996 ΕΓΣΝ Ζαφειράκης
1997 ΕΓΣΝ Ζαφειράκης
1998 ΕΓΣΝ Ζαφειράκης
1999 ΑΣ Ποσειδών Βέροιας
2000 ΓΝΟ Άρης Νίκαιας
2001 ΓΝΟ Άρης Νίκαιας
2002 ΓΝΟ Άρης Νίκαιας
2003 ΕΣ Αμύντας Αμυνταίου
2004 ΓΝΟ Άρης Νίκαιας
2005 ΑΣΦίλιππος Βέροιας
2006 ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης
2007 ΓΑΣ Ορφέας Κατερίνης
2008 ΜΠΣ Φιλώτας Φλώρινας
2009 ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης
2010 ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών
2011 ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών
2012 ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών
2013 ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών
2014 ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών
2015 ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών
2016 ΦΣ Αρίων Πτολεμαίδας
2017 ΓΑΣ Καματερού
2018 ΑΟ Προσοτσάνης
2019 ΟΦ Νέας Ιωνίας
2020 ΓΑΣ Καματερού
2021 ΟΦ Νέας Ιωνίας
2022 ΑΣΦίλιππος Βέροιας
2023 Πανελλήνιος Νεάπολης
ΤΟ 36ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
Οι δυο όμιλοι και το πρόγραμμα των αγώνων:
ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΙΛΟΙ
Α΄ όμιλος ́(γήπεδο Καματερού)
Ολυμπιακός ΣΦΠ
ΑΟ Προσοτσάνης
ΓΑΣ Καματερού
Ακαδημία των Σπορ Πάτρας
Β΄ όμιλος (Γήπεδο Καπανδριτίου)
ΑΕΣΧ Πυλαίας
Φίλιππος Βέροιας
ΔΑΣ Ζεφυρίου
ΤΟ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ
ΤΡΙΤΗ 25/6 (1η αγωνιστική)
Καματερού 17:00 Ολυμπιακός ΣΦΠ-ΓΑΣ Καματερού
Καματερού 19:00 ΑΟ Προσοτσάνης-Ακαδημία των Σπορ
ΑΕΣΧ Πυλαίας ρεπό
Καματερού 21:00 Φίλιππος Βέροιας-ΔΑΣ Ζεφυρίου
ΤΕΤΑΡΤΗ 26/6 (2η αγωνιστική)
Καματερού 10:00 Ολυμπιακός ΣΦΠ-Ακαδημία των Σπορ
Καματερού 12:00 ΑΟ Προσοτσάνης-ΓΑΣ Καματερού
Καπανδριτίου 10:30 ΑΕΣΧ Πυλαίας-ΔΑΣ Ζεφυρίου
Φίλιππος Βέροιας ρεπό
ΤΕΤΑΡΤΗ 26/6 (3η αγωνιστική)
Καματερού 18:00 Ολυμπιακός ΣΦΠ-ΑΟ Προσοτσάνης
Καματερού 20:00 ΓΑΣ Καματερού-Ακαδημία των Σπορ
Καπανδριτίου 18:30 ΑΕΣΧ Πυλαίας-Φίλιππος Βέροιας
ΔΑΣ Ζεφυρίου ρεπό
ΠΕΜΠΤΗ 27/6 (4η αγωνιστική)
Καματερού 17:00 1ος Α΄ ΟΜΙΛΟΥ – 2ος Β΄ ΟΜΙΛΟΥ
19:00 1ος Β΄ ΟΜΙΛΟΥ – 2ος Α΄ ΟΜΙΛΟΥ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 28/6 (5η αγωνιστική)
Καματερού 10:00 2ος Α΄ ΟΜΙΛΟΥ – 2ος Β΄ ΟΜΙΛΟΥ
12:00 1ος Α΄ ΟΜΙΛΟΥ – 1ος Β΄ ΟΜΙΛΟΥ
13:30 ΑΠΟΝΟΜΕΣ
*Όλοι οι αγώνες θα μεταδοθούν απευθείας σε Live streaming.