16οι Μεσογειακοί Αγώνες Γυναικών (U17): Ελλάδα – Τουρκία: 17-19

Την ήττα με 19-17 από την Τουρκία γνώρισε η Εθνική Νεανίδων Κ17 στο δεύτερο παιχνίδι της στο 16ο Μεσογειακό Πρωτάθλημα Χάντμπολ Γυναικών που διεξάγεται στο Ναύπλιο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε το ματς στις λεπτομέρειες, παρότι είχε μια πολύ καλή πρώτη περίοδο (7-4) από την οποία αποκόμισε έναν πόντο, έχοντας κορυφαία την Κουρτίδη που είχε 6/10 επεμβάσεις με ποσοστό 60%.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με την Τουρκία να κάνει ένα μεγάλο σερί και να κερδίζει εύκολα την δεύτερη περίοδο (9-5), ενώ στην Τρίτη το επιμέρους σκορ ήταν και πάλι υπέρ (6-5) της φιλοξενούμενης ομάδας που πήρε 4 πόντους από το ματς και μαζί την πρόκριση για την 6αδα της διοργάνωσης.

Αύριο (12:45) η Εθνική μας θα αγωνιστεί με την Τυνησία σε ένα ματς που χρειάζεται οπωσδήποτε τη νίκη για να περάσει στην επόμενη φάση.

Δηλώσεις
Μενέλαος Δανήλος (ομοσπονδιακός τεχνικός): «Έγινε ένα πολύ καλό ματς. Υπάρχουν κομμάτια του παιχνιδιού που δεν δείχνουμε τόλμη, αυτά πρέπει να τα δουλέψουμε περισσότερο. Το ματς κρίθηκε στις 1-2 φάσεις. Είναι θέμα εμπειρίας. Αυτά τα ματς θα μας βοηθήσουν πολύ. Μπορεί να μας στεναχωρεί η ήττα, αλλά πιστεύω είμαστε σε καλό δρόμο».

Μεχμέτ Ιντσί Σερκάν (προπονητής Τουρκίας): «Ήταν μια σημαντική νίκη για εμάς. Κατά τη γνώμη μου η Ελλάδα είναι μια πολύ καλή ομάδα που έχει μέλλον και δουλεύουν αρκετά».

ΕΛΛΑΔΑ- ΤΟΥΡΚΙΑ 17-19 (7-4, 5-9, 5-6)
ΕΛΛΑΔΑ (Δανήλος): Τσακοπούλου, Γιαννοπούλου, Ζάμπα 3, Μαλταμπέ 2, Κατέβα 2, Φιλιππιάδου 2, Κοτίδου, Κουρτίδη, Γάσπαρη 4, Μαντζώρου 1, Ρούσσου 4, Πιπελίδου, Λουρίδα 1, Κιουκτσόγλου, Λυτρίβη.
ΤΟΥΡΚΙΑ (Σερκάν): Μπόζοβα 2, Κίγκα, Γιουσκέλ, Σονμέζ 6, Γιλμάζ Σ., Χουμζέλι 3, Αβράς, Οζτούρκ Χ., Κίλιτς, Σεβέν 4, Ντουρντού, Γιλμάζ Μπ., Μουχκού, Καρανταβούτρ 2, Χαρμαντσί 2, Οζτούρκ Α.
Διαιτητές: Βέλγιοβιτς- Γιόκιτς(Μαυροβούνιο), Παρατηρητές: Φερνάντεθ (Ισπανία)- Ντεσερτέν (Γαλλία)
Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 1/2-2/2