16οι Μεσογειακοί Αγώνες Γυναικών (U17): Κόσοβο – Τυνησία 22-23

Εξαιρετικά αμφίρροπή με το πάθος να είναι το κυρίαρχο συστατικό, ήταν η αναμέτρηση για τον όμιλο για τις θέσεις 7-9. Η Τυνησία πήρε την πρώτη νίκη της στην διοργάνωση και κέρδισε τρεις βαθμούς επικρατώντας 23-22 του Κοσόβου που πήρε τον δεύτερο βαθμό στην τελευταία περίοδο 15’’ πριν το τέλος.

Στην πρώτη περίοδο το Κόσοβο ήταν αυτό που έβγαλε περισσότερη ενέργεια και πήρε τον βαθμό, όμως στο δεύτερο 15λεπτο η Τυνησία – που σε όλο το τουρνουά έχει δείξει μεγάλη μαχητικότητα – ανέτρεψε την κατάσταση κι όχι μόνο κέρδισε τον βαθμό, αλλά πέρασε και μπροστά στο σκορ, έχοντας μεγάλα αποθέματα ενέργειας στο αμυντικό κομμάτι που της επέτρεψαν να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο.

Στην τρίτη περίοδο, το Κόσοβο δεν απέφυγε τα λάθη τα οποία εκμεταλλεύτηκαν σε σημαντικό βαθμό οι Αφρικανές, χωρίς όμως να κατακτήσουν έστω και τον μισό βαθμό της ισοπαλίας. Η Τυνησία προηγήθηκε 23-21 (επιμέρους σκορ 7-7) με δύο γκολ της Λίνα Εσαϊέντ, αλλά οι Κοσοβάρες ισοφάρισαν στο 44:45 με πέναλτι της Ντιόνα Ντρές και πήραν τον βαθμό (8-7).

ΚΟΣΟΒΟ (Φεράτι): Πλάνα, Αϊβάζι, Ουκάι 1, Κρασνίτσι 3, Μπιμπάι 2, Γκιεργκάι 4, Παλοκάι 1, Σαμπάνι, Μαλόκου 1, Γκόλα, Ντρες 5, Ζεϊνουλάχου 1, Καμεράι, Ζένελι 2, Μακσούτι, Χάτζα  2

ΤΥΝΗΣΙΑ (Γκαντούρ): Μπουντχαούια, Λαουέλ, Κελίφι, Γιαζίντi 2, Σλαμά Ο., Τσαμπανί, Νταράγκι 1, Λουχιτσί, Σλαμά Τσ., Τσερίφ, Εσαϊέντ 8, Φερτσίτσι 5, Μπεν Αμέρ 2, Φεκί, Τσουίκα 1, Γκουλ 4

Παρατηρητές: Ανταλής (Ελλάδα) – Ντίεθ Φερνάντεθ (Ισπανία) Διαιτητής: Ακπινάρ– Μπασέρ (Τουρκία) Πέναλτι: 3/4-6/7 Δίλεπτες: 5-4 Κόκκινη: 44:45 Φερτσίτσι