Αγχώθηκε στο τέλος αλλά νίκησε η ΧΑΝΘ

Σημαντική νίκη πέτυχε η ΧΑΝΘ απέναντι στον Αρχέλαο καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 28-27 παραμένοντας στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους όμως να παίρνουν ένα προβάδισμα στο σκορ μέχρι το πρώτο 20 λεπτό. Στη συνέχεια του παιχνιδιού όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν όχι μόνο να μειώσουν και να ισοφαρίσουν, αλλά να περάσουν και μπροστά στο σκορ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 17-12.

Στο δεύτερο μέρος, η ΧΑΝΘ κατάφερε μέχρι το 55ο λεπτό του παιχνιδιού να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να κρατάει σταθερά το προβάδισμα των τριών τερμάτων. Κάπου στο τέλος όμως υπήρξε μια σχετική χαλάρωση με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτεί ο Αρχέλαος που λίγο έλειψε να πάρει και βαθμό από το παιχνίδι. Η κόρνα της λήξης όμως βρήκε νικήτρια την ΧΑΝΘ που έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από την Κατερίνη.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ – ΧΑΝΘ 27-28

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 6-4, 9-6, 11-9, 11-12, 12-17 (ημχ.) 15-19, 18-21, 20-23, 22-25, 23-27, 27-28

ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΝΗΣ (Μάγδα Χοτοκουρίδου): Κοσμίδης, Ραφτόπουλος, Καρυπίδης, Ραντζέλοβιτς 5, Χαραλαμπίδης 2, Σκούφας, Αναστασίου 5, Παπαδόπουλος 6, Καϊμακάμης 7, Σάιδες 1, Ξώνης, Ξεφτέρης, Εγγλέζος, Θυμιόπουλος 1, Παπανάκος.

ΧΑΝΘ (Κώστας Τούτσης): Μπόλας, Τσιρογιάννης 7, Σαρηγιαννίδης 8, Τσαγκαράκης 1, Ρίζος 3, Βασιάδης 4, Τσαμήτρος, Κορωνάς, Πάντζιος 2, Μουρατίδης, Βακουφάρης, Κουπαρανίδης, Παπαδόπουλος Δ., Πατραμάνης 3, Παπαδόπουλος Α. Μιχαηλίδης.

Διαιτητές: Κυριακού-Γράψας, Δίλεπτα: 8-6, Πέναλτι: 4/4-6/7, Κόκκινη κάρτα: Εγγλέζος 58.18

Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα πως ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση 20 λεπτών λόγω προηγούμενου αγώνα πετοσφαίρισης.