“Αγκάλιασε» την πρόκριση ο Ολυμπιακος

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε ο Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή την υπόθεση πρόκριση στον 3ο γύρο (φάση των 32) του ΕΗF European Cup κερδίζοντας με 34-24 την Σλόμποντα στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό της Ηλιούπολης.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στους Βόσνιους και με επιμέρους σκορ 18-10, κατόρθωσαν να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας 10 τερμάτων, η οποία τους δίνει μεγάλο αβαντάζ ενόψει της ρεβάνς του ερχόμενου Σαββάτου (5/11, 21:00) στην πόλη Τούζλα.

Παπαδόπουλος (8 γκολ), Νιοκάς (7 γκολ) και Βέμπερ (6 γκολ) ήταν κορυφαίοι για τους «ερυθρολεύκους» που έλεγχαν απόλυτα το ματς από την αρχή με εξαίρεση ένα κακό διάστημα στο τέλος του πρώτου μέρους που οι Βόσνιοι με σερί 6-0 μετέτρεψαν το 16-8 (24’) σε 16-14 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στη συνέχεια ωστόσο η διαφορά ποιότητας και ρόστερ ήταν εμφανής με τους γηπεδούχους να φτάνουν εύκολα στο τελικό 34-24.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΣΛΟΜΠΟΝΤΑ 34-24
Τα πεντάλεπτα: 4-2, 7-4, 11-7, 14-8, 16-9, 16-14 (ημχ.), 17-14, 21-18, 25-20, 27-21, 30-22, 34-24
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 7, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 1, Κανδύλας 1, Παπαδόπουλος 8, Δομπρής 1, Βέμπερ 6, Πασσιάς, Μοντόρο 4, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο, Γκρατζάν 2, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.
ΣΛΟΜΠΟΝΤΑ (Μπούλιτς): Ντραγκίσεβιτς, Μεχίναγκιτς 1, Βούγιοβιτς 5, Σούχονιτς 1, Όβτσινα 3, Τζούκιτς 3, Μπαριακτάροβιτς, Ζ. Κάγιτς, Ρ. Κάγιτς, Πίριτς 2, Μπούλινα 2, Μπόροζαν, Μίλκουβιτς, Μπέτσιτς 4, Γιούσιτς, Σίσκουσιτς 3.
Διαιτητές: Γκέρατς- Γκέρατς (Ολλανδία), Παρατηρητής: Καπλάνης (Κύπρος). Δίλεπτα: 3-4, Πένάλτι: 2/4-3/3