Άνετα την Σαουδική Αραβία η Ρουμανία

Χωρίς να αντιμετωπίσει την παραμικρή αντίσταση, η Ρουμανία επικράτησε εύκολα της Σαουδικής Αραβίας με 28-18 (11-5, 7-3, 10-10)συγκεντρώνοντας συνολικά 4,5 βαθμούς. Με εξαίρεση την τελευταία περίοδο όπου η ασιατική ομάδα κατάφερε να πάρει την ισοπαλία στο επιμέρους σκορ και να μαζέψει 0,5 βαθμούς, η εικόνα της ήταν γενικά απογοητευτική και φανερά χαμηλότερης δυναμικότητας των υπολοίπων.

Romania – Saudi Arabia 28-18 (11-5, 7-3, 10-10)

Ρουμανία (Σίτου): Πάσκα, Τσίρα 7, Βέρες 3, Ποπ 4, Μπρουχ 1, Σαμφιρέσκου 1, Σίτου Ρ.1, Κατόνα 4, Στανέσκου 1, Μπότε 1, Κράμερ 1, Βορντεϊάνου , Ντέντου 2, Παλ, Κοστέα , Αρντελεάν 2

Σαουδική Αραβία (Νέιφ Αμπντούλ): Ζιχάντ Χουσείν, Αλί Κασάρ 8, Νιζάρ Αχμέτ, Χουσείν Αμπντούλαζιτς 3, Φαισάλ Σάουντ, Αϊμάν Χανί, Αχμέντ Ζακί, Χουσείν Αλί, Μουτζάμπα Αμντέλ, Μοχάμεντ Νασέρ 1, Χασάν Μουσά, Σαχάντ Οσάμα, Μαχντί Χασάν, Αμπνταλαϊ Μοχάμαντ , Αχμέτ Κασί, Αλί Τασέρ, Χουσείν Αλί 1

Δίλεπτες Αποβολές: 3 – 3, Πέναλτι: 3/4 – 2/2 , Διαιτητές: Κομίρο – Γκίρο (ΙΣΠ)

Καλίμ Ντεντούκ (Ρουμανία): «Η Σαουδική Αραβία ήταν μία δύσκολη ομάδα. Ξεκινήσαμε πολύ καλά. Έπρεπε να προσαρμόσουμε όλη την άμυνα μας, διότι δεν έχουμε συνηθίσει να παίζουμε με “μικρόσωμους” παίκτες. Καταφέραμε να νικήσουμε γιατί παίξαμε σαν ομάδα και στην άμυνα και στην επίθεση. Κρατήσαμε μία καλή διαφορά τερμάτων και όλα πήγαν εξαιρετικά, τουλάχιστον στις δύο πρώτες περιόδους. Στην τελευταία περίοδο μας εξέπληξαν οι αντίπαλοι, έπαιξαν καλύτερα και εμείς δεν παρουσιαστήκαμε τόσο καλά».

Ναίφ Αμπτούλ (Σαουδική Αραβία): «Η διοργάνωση είναι πολύ καλή και για μας είναι εξαιρετική ευκαιρία. Ελπίζουμε να κάνουμε ωραία παιχνίδια γιατί έχουμε καλή ομάδα. Θέλουμε να ευχαριστήσουμε την επιτροπή για την πρόσκληση».