«Απέδρασε» από την Αξιούπολη ο Ζαφειράκης

Τη νίκη έστω και στο τελευταίο δευτερόλεπτο πήρε ο Ζαφειράκης Νάουσας που επικράτησε στην Αξιούπολη του τοπικού Αλέξανδρου με 27-26 και παρέμεινε έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται από νωρίς στη θέση του οδηγού του αγώνα και να έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 14-9.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ζαφειράκης Νάουσας κρατούσε το προβάδισμα και την διαφορά μέχρι περίπου το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Σε εκείνο το σημείο, η κούραση του Ζαφειράκη σε συνδυασμό με την αντεπίθεση της Αξιούπολης έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, κάνοντας το φινάλε δραματικό. Η ομάδα της Νάουσας κέρδισε πέναλτι σε νεκρό χρόνο κι ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο 26-26. Χρειάστηκε 2η εκτέλεση, καθώς η πρώτη ακυρώθηκε και δόθηκε επανάληψη. Έτσι ο Ζαφειράκης πήρε τη νίκη που τον διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 26-27

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-7, 2-8, 4-9, 5-11, 9-14 (ημχ.) 12-17, 13-18, 16-21, 21-24, 23-25, 26-27

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ (Αντώνης Καρυπίδης): Μαυρόπουλος 1, Λασκαρούδης 2, Στεφανίδης, Ζηλίδης, Ζιάρας, Βραχιολίδης 1,  Καλπακίδης 6, Καραπεΐδης 4, Παπαρήγας 1, Καράγγελος 5, Παλαιστής 1, Κοπαΐδης 1, Μουτούδης, Μενεψάκος 1, Βορλίνης 3, Καρακασίδης.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Χρήστος Δεληχρήστος): Διδασκάλου 2, Εμμανουηλίδης, Τζουβάρας, Κρέξης 1, Χατζηαγαπίου 2, Οικονόμου, Ασίμοβιτς 6, Μπουμπουλέντρας, Κουρουμπίδης, Βλάχος 8, Δάιος, Πετρίδης 1, Μπιλιούρης, Λένος, Πινακούδης, Χατζηγεωργίου 7

Διαιτητές: Νάσκος-Βαγγελτζίκης, Δίλεπτα: 6-5, Πέναλτι: 3/4-2/2

Oι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «Στο 59.54 του αγώνα ο παίκτης της Α’ ομάδας Αλέξανδρος Αξιούπολης αποβλήθηκε νε κόκκινη κάρτα διότι κατέστρεψε καφαρή ευκαρία για γκολ τραβώντας αντίπαλό του από πίσω και ρίχνοντας τον κάτω ενώ δεν υπήρχε τερματοφύλακας στην εστία. Στο 60.00 και ενώ είχε απομείνει μια ρήψη για την φιλοξενούμενη ομάδα, ο προπονητής της γηπεδούχου ομάδας Αντώνης Καρυπίδης διαμαρτυρόμενος μέχρι τη γραμμή του πέναλτι φωνάζοντας: «Εξήγησέ μου γιατί είναι επανάληψη» παρέμεινε στο γήπεδο ένα λεπτό και στη συνέχεια πήγε στην κερκίδα. Ο αθλητής της Α΄ομάδας Μενεψάκος Γιώργος κινήθηκε απειλιτικά προς τους διαιτητές λέγοντας «δεν σας δίνω το χέρι γιατί είστε ξεφτιλισμένοι». Δύο λεπτά αργότερα, ενώ βρισκόταν στο κέντρο του γηπέδου φώναξε: «φύγετε από τους ξεφτιλισμένους». Μετά τη λήξη του παιχνιδιού εισήλθαν από την κερκίδα περίπου 30 άτομα και κινήθηκαν απειλιτικά προς τον αθλητή της Β΄ομάδας Βλάχο Δημήτριο και με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων απομακρύνθηκαν από τον αγωνιστικό χώρο δύο λεπτά αργότερα».