«Διπλό» για Ιωνία

Την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών σημείωσε η Νέα Ιωνία που επικράτησε 36-25 του ΑΟΑΟΔΚ στη Νίκαια.

Η κάθε ομάδα είχε και από ένα ημίχρονο με την γηπεδούχο να είναι καλύτερη στο πρώτο, φτάνοντας μάλιστα και στο +3 (11-8) στο 19:50.

Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα του Μενέλαου Δανήλου έκανε ξέσπασμα σερί 5-0 και στο 27:36 βρέθηκε να προηγείται στο σκορ (11-13), ενώ μπήκε στα αποδυτήρια με +2 (14-16)

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε εξ’ ολοκλήρου στις φιλοξενούμενες που ήταν φανερό πως είχαν καλύτερα τρεξίματα και ρυθμό, που δεν μπορούσε να ακολουθήσει ο ΑΟΑΟΔΚ.

Οι δύο αριστερόχειρες Φράγκου (8 γκολ) και Μανιά (7 γκολ) ξεχώρισαν για την Ιωνία, ενώ για την ομάδα της Νίκαιας η Ανδρίτσου ήταν κορυφαία με 9 γκολ.

ΑΟΑΟΔΚ- ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ 25-36

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-4, 7-6, 11-8, 11-11, 14-16 (ημχ.), 16-19, 18-22, 19-28, 22-33, 25-36

ΑΟΑΟΔΚ (Ανταλής): Σπανοπούλου, Σκάλα, Καραγιάννη 2, Σιτόγλου 4, Μαυρογεώργη, Σαούλου, Α. Σαββαλάκη 1, Αϊβάτογλου, Δωροθέου 3, Σιάπχα 3, Ανδρίτσου 9, Δ. Σαββαλάκη 1, Μανιά 2, Ταβλαρίδη, Παρέσογλου, Ευαγγελάκου.

ΟΦΝΙ (Δανήλος): Μανιά 7, Φράγκου 8, Πανούση, Αγγελοπούλου, Καραμάνου, Κολλύρη, Καρέλα 1, Παπουτσή, Ντιμτσούδη 1, Κεπεσίδου 4, Βασιλείου 1, Ζενέλι 6, Νταβέφσκα 1, Χριστοπούλου 4, Ζηνωνίδου, Χρυσοκέντη.

Διαιτητές: Λεφάκης- Καρυδάκης, Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 0/1-2/4