«Διπλό» του Διομήδη στη Νίκαια

Το νικηφόρο σερί του στο πρωτάθλημα συνεχίζει ο Διομήδης, καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 25-32 του Άρη Νίκαιας για την 15η αγωνστική της Handball Premier. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 20 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν στου 6 βαθμούς.

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι τα 10 πρώτα λεπτά και τον Μπόσκο να απαντά, με πέναλτι, στα τέρματα των γηπεδούχων. Από εκείνο το σημείο ο Διομήδης άρχισε σιγά σιγά να χτίζει διαφορά, βρίσκοντας σκορ κυρίως από τον Λίμα, με αποτέλεσμα να διαμορφώσει ένα σταθερό προβάδισμα της τάξης των 5 γκολ. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Τσίμπουλας έδωσε αέρα 8 τερμάτων στην ομάδα του, αλλά ο Άρης επανέφερε τη διαφορά στα 5 γκολ που ήταν και διαφορά ημιχρόνου, 11-16.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης προσπάθησε να μειώσει, όμως ο Διομήδης είχε λύσεις και δεν του επέτρεπε να πλησιάσει. Οι γηπεδούχοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα έχοντας τον έλεγχο σε όλη την αναμέτρηση.

Πρώτοι σκόρερ για τους φιλοξενούμενους με 7 τέρματα ήταν οι Μπόσκος και Λίμα, ενώ ισάριθμα γκολ πέτυχε και ο Ασβεστάς.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 4-6 5-8, 7-12, 8-15, 11-16(ημχ), 12-18, 13-19, 17-23, 19-24, 22-28, 25-32

ΑΡΗΣ Νίκαιας (Τάκης Μελετάκος): Λαδάκης 1, Ταουσάνης 1, Βλάχος 2, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Μαλανδρένιας 3, Ασβεστάς 7, Παπαδόπουλος, Παυσουλίνης,  Ακερμανίδης, Κρεμμύδας 2, Μιμίκος 2, Χουρσουντιάν 1, Χαραλάμπους 3, Χρηματόπουλος, Τζουβάρας 2.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Γιώργος Χαλκίδης): Κρεμαστιώτης 2, Τσιγαρίδας 3, Ραντουλέσκου, Παπαντωνόπουλος, Τζίμπουλας 2, Μπόσκος 7, Λιάπης 1, Μάνθος 5, Τσάκαλος, Ντάσεβιτς, Χαντέλης, Μαρκατάτος, Λίμα 7, Μανασάκης, Γκολούμποβιτς 5.

Δίλεπτα: 6-9, Πέναλτι: 3/4 – 5/7, Διαιτητές: Βήτας, Σκλαβενίτης