Έγραψε ιστορία με την παρθενική της νίκη η Προσοτσάνη!

Μετά από πέντε αποτυχημένες προσπάθειες σε ισάριθμες αγωνιστικές, ο ΑΟ Προσοτσάνης πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας εντός έδρας με σκορ 33-32 του ΑΟΑΟΔΚ, νίκη η οποία αποτελεί την «παρθενική» του στην Α1 Γυναικών!

Με αυτό το αποτέλεσμα οι δυο ομάδες ισοβαθμούν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 2 βαθμούς, με την μάχη της παραμονής να παίρνει φωτιά και να υπόσχεται συγκινήσεις μέχρι και το τέλος της σεζόν.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, Προσοτσάνη και ΑΟΑΟΔΚ ξεκίνησαν με τον ίδιο ρυθμό, με τις φιλοξενούμενες να είναι αυτές που «πάτησαν» πρώτες το πόδι στο γκάζι, αποκτώντας ένα μικρό προβάδισμα το οποίο διατήρησαν μέχρι και το τελευταίο δεκάλπετο.

Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχες παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένες και σε συνδυασμό με την ευκολία τους να σκοράρουν, «τούμπαραν» το ματς λίγο πριν το φινάλε, πετυχαίνοτας μια νίκη που θα θυμούνται για καιρό.

Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε η Ολίνα Ανδρίτσου με 16 τέρματα (τα μισά από όσα πέτυχε η ομάδα της), ενώ για τις νικήτριες ξεχώρισε η Μαρία Σεβδίλη με 12 γκολ.

Επίσης, σύμφωνα με όσα έγραψαν οι διαιτητές της αναμέτρησης φύλλο αγώνα(Ουζούνης, Παρασκευούδης), στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου το ματς διακόπηκε και συνεχίστηκε μετά από λίγα λεπτά, λόγω διακοπής ρεύματος, ενώ πέντε λεπτά πριν την λήξη, χρειάστηκε η παρέμβαση της αστυνομίας για να απομακρυνθούν οι φίλαθλοι από τα κιγκλιδώματα και να μην παρενοχλούν την διεξαγωγή της παιχνιδιού.

Δεκάλεπτα: 3-3, 5-7, 9-10, 10-14, 12-15, 15-17 (ημιχ.) 16-20, 20-22, 22-26, 27-29, 31-30, 33-32

Α.Ο. Προσοτσάνης (Πέτρος Δρανόβαλης): Λαζαρίδου, Λεωνίδου, Παύλου 3, Σεβδίλη Μ. 12, Καρρά, Αμβροσιάδου 7, Σαμπαντζή, Δικμάνη 1, Καλαϊτζίδου, Δουλκερίδου 1, Μωυσιάδου-Φατράλη 1, Σεβδίλη Α. 8, Ιωαννίδου, Βούτσιλα, Τσαλκίδου, Κατσιγιάννη.

ΑΟΑΟΔΚ (Γιάννης Ανταλής): Διακογιάννη 3, Καραγιάννη 1, Σαούλου, Καλπέρη, Σαββαλάκη Αθ., Σαραντάκου 5, Δωροθέου 4, Σιάπχα 3, Ανδρίτσου 16, Σαββαλάκη Δ., Μανιά, Παναγιωτίδου, Σακελλαρίου, Ταβλαρίδη, Παρέσογλου, Ευαγγελάκου.

Δίλεπτα: 5 – 3

Πέναλτι: 2/4 – 5/6