Ειδικοί στις ανατροπές

Μεγάλη νίκη με νέα ανατροπή σημείωσαν τα Βριλήσσια στην έδρα της ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη με 22-21 στην 3η αγωνιστική της Handball Premier.

Η ομάδα του Θάνου Τούτση μετά τη σπουδαία νίκη επί του Ιωνικού με 29-28 (από 25-28), το έκαναν ξανά, αφού κέρδισαν 22-21, γυρίζοντας το ματς με σερί 4-0 από το 20-18 (52’).
Τα Βριλήσσια είναι ξεκάθαρα η έκπληξη του πρωταθλήματος, έχοντας ήδη 4 πόντους σε τρία παιχνίδια και μία ήττα στο νήμα στην έδρα της Δράμας και έχουν αποκτήσει αβαντάζ για την παραμονή στην κατηγορία.

Η ΧΑΝΘ πάλεψε γενναία και αυτό το ματς, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη όπως στην πρεμιέρα με τον Αερωπό, παρότι στο δεύτερο ημίχρονο έκανε υπερπροσπάθεια επιστρέφοντας από το -4 (7-11 στο 26΄) και το -3 (10-13 30’).
Στα τελευταία λεπτά και μετά το 52’ οι γηπεδούχοι «κόλλησαν» στην επίθεση και δεν βρήκαν τις λύσεις, ελλείψει ειδικά του ηγέτη της ομάδας Τόλη Παλάσκα, ο οποίος ήταν τραυματίας.
Τα Βριλήσσια διαχειρίστηκαν καλύτερα τα κρίσιμα λεπτά, έχοντας σαφέστατα μία πολύ πιο έμπειρη περιφέρεια με τους Πέρρο και Βαμβακά να παίρνουν πάνω τους κρίσιμες επιθέσεις, ενώ για ένα ακόμα ματς είχαν σε φοβερή ημέρα τον τερματοφύλακα Αντωνιάδη.

ΧΑΝΘ- ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ 21-22
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 5-6, 7-7, 7-10, 11-13 (ημχ), 13-14, 15-15, 15-16, 19-18, 20-19, 21-22
ΧΑΝΘ (Μαστορογιάννης): Ιωαννίδης, Σαμαράς, Ανδρεαδάκης 3, Πετρίδης 2, Κουκλοτίδης 1, Κυριακίδης 4, Παλάσκας, Σ. Σαράφης 5, Σκούφας 1, Τσιρογιάννης, Καράγγελος 3, Πάντζιος, Παπαδόπουλος, Βαρδάκας 1, Σαρηγιαννίδης 1, Σ. Σαράφης.
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ(Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 2, Βλάχος 3, Τόμπρος, Πανταζής 1, Αντωνιάδης, Ζαρίκος 6, Καραμασιώτης 1, Χερουβείμ 1, Βαμβακάς 2, Μ. Στάθης, Χουρσουντιάν 2, Π. Στάθης 2, Κορκολής, Χάλαρης 2, Κιουλτζίδης.
Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 3/4-0/3