Επική πρόκριση της Πυλαίας

Με μια μεγάλη αθλητική υπέρβαση ξεκίνησε το 18ο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος στην Κοζάνη, καθώς η Πυλαία –με αμιγώς ελληνικό και νεανικό ρόστερ- έκανε τη μεγάλη έκπληξη, νικώντας τον ΠΑΟΚ με 26-23 στον πρώτο ημιτελικό και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό, καθώς και το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο, στην πρώτη της συμμετοχή στην τελική φάση του θεσμού!

Πάθος σε κάθε φάση, αγωνιστικό πλάνο και μεγάλη θέληση για το θετικό αποτέλεσμα συνέθεσαν την εικόνα της Πυλαίας, σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που δεν κατάφερε να βρει λύσεις, κυρίως στον επιθετικό τομέα.

Στο πρώτο μέρος η Πυλαία ήταν εκείνη που επέβαλλε το ρυθμό της. Στο 11’ η ομάδα του Μπάμπη Ανανιάδη ήταν μπροστά στο σκορ με 4-2, αλλά πέντε λεπτά αργότερα και με το σκορ στο 5-4, έχασε τον Μάρκο Ζαφείρη, που αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, ενώ και ο Μπάτζιος είχε… φορτωθεί με δύο δίλεπτα. Στο 19’οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (6-6), όμως η συνέχεια ανήκε στην Πυλαία. Με τον Μπαμπατζανίδη να έχει σημαντικές επεμβάσεις, με την άμυνα να κλείνει τους διαδρόμους στον ΠΑΟΚ και με καλές επιθετικές επιλογές έχοντας πλουραλισμό, η Πυλαία κατάφερε να μπει στα αποδυτήρια με διαφορά τριών τερμάτων (11-8).

Στο δεύτερο μέρος, οι τυπικά γηπέδουχοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς, και στο 41’ κατάφεραν να ξεφύγουν με 16-11… σοκάροντας τον ΠΑΟΚ, που δεν μπορούσε να βρει λύσεις, με αποτέλεσμα ο Πάνος Γούσιος να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Στο 45’ η Πυλαία ανέβασε τη διαφορά στο +7 (19-12) με τον Τσαμεσίδη να εκτελεί από την περιφέρεια και τον Μπαμπατζανίδη να κάνει μεγάλη εμφάνιση στην εστία του.

Ο Γούσιος πήρε και το δεύτερο τάιμ άουτ του σε εκείνο το σημείο σε μία τελευταία προσπάθεια αφύπνισης της ομάδας του. Η Πυλαία μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα 8 τερμάτων (22-14) και όσο κυλούσε ο χρόνος τόσο έβαζε πιο στέρεες βάσεις για την πρόκριση.

Στο 53’ Ο ΠΑΟΚ άνοιξε την άμυνά του και στο 54:45 μείωσε σε 23-20 τρέχοντας ένα σερί 4-0 αναγκάζοντας την Πυλαία σε πολλά λάθη. Ο Κ. Κουκμίσης έκανε το 24-20 στο 55:20 δίνοντας ανάσα στην Πυλαία αλλά ο Τζωρτζίνης μείωσε εκ νέου σε 24-21, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Με γκολ των Κουκμίση και Αποστόλου το σκορ διαμορφώθηκε σε 25-22στο 57:00. Στο 58:20 ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να μειώσει στα δύο γκολ και ο Μπάμπης Ανανιάδης κάλεσε τάιμ άουτ στο 58:39. Ο Τάσος Τριανταφυλλίδης έκανε το 26-22 στο 59’και κάπου εκεί ξεκίνησαν οι πανηγυρισμοί για την ιστορική πρόκριση της Πυλαίας, που ήρθε με τελικό σκορ 26-23.

ΑΕΣΧ Πυλαίας- ΠΑΟΚ 26-23
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 5-3, 6-6, 9-7, 11-8 (ημχ),12-10, 14-11, 18-12, 22-15, 23-20, 26-23.
ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 1, Αντωνιάδης 1, Μέτσης, Ελευθεριάδης 5, Ν. Κουκμίσης, Τσαμεσίδης 7, Γιαννακίδης, Κ. Κουκμίσης 3, Σαμαράς, Αλεξανδρίδης, Παπαγεωργίου 4, Αλατσατιανός 2, Γιαννακόπουλος, Τριανταφυλλίδης 2, Μπάτζιος 1.
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Δεληζάνος, Παλάσκας Βελισσαρίου, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου 3, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 1, Αποστόλου 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μανωλούδης, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης 8, Γιορανίδης, Τζωρτζίνης 2, Μισαηλίδης 4.
Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 3-2. Κόκκινη: Ζαφείρης (17:10, επικίνδυνο παιχνίδι – δεν κρατήθηκε δελτίο), Πέναλτι: 3/3 – 2/4.

Μπάμπης Ανανιάδης (προπονητής ΑΕΣΧ Πυλαίας): «Μόνο ενθουσιασμός και χαρά. Τα παιδιά αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθειά τους από το 1ο έως το 60ο λεπτό. Αν και το παιχνίδι ξεκίνησε στραβά για εμάς, με την κόκκινη του Ζαφείρη και τα δύο δίλεπτα του Μπάτζιου, τα υπόλοιπα παιδιά που έπαιξαν σε αυτές τις θέσεις ήταν εκπληκτικά. Με θέληση και αυταπάρνηση καταφέραμε να καθαρίσουμε πολλές δύσκολες φάσεις. Ο ΠΑΟΚ ήταν το φαβορί. Εμείς μια νεανική ομάδα που το άγχος μετατράπηκε σε θέληση. Θα ξεκουραστούμε και θα χαρούμε για μία… ώρα και θα κάνουμε το σκάουτινγκ του τελικού. Και εκεί θα είμαστε το αουτσάιντερ και θα πρέπει να παίξουμε με το 300% των δυνάμεών μας».

Παναγιώτης Γούσιος (προπονητής ΠΑΟΚ): «Δυστυχώς είναι μία μεγάλη ήττα για εμάς, η οποία δεν συμβαδίζει με την πορεία μας αυτά τα δύο χρόνια. Είναι μία δύσκολη στιγμή για όλους μας, αλλά χάσαμε δίκαια. Ένα κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το γεγονός πως μέχρι το 45ο λεπτό σουτάραμε με καλές συνθήκες κάτω από 35%, ουσιαστικά είναι δύσκολο όταν φτάνεις με καλές συνθήκες σε τέτοιο ποσοστό να κερδίσεις οποιοδήποτε αγώνα. Ήδη έχουμε ξεκινήσει την προσπάθεια ενίσχυσης της ομάδας, προκειμένου να παρουσιαστούμε καλύτεροι την επόμενη σεζόν».

Τάσος Τριανταφυλλίδης (αθλητής ΑΕΣΧ Πυλαίας): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του ΠΑΟΚ, που προσπάθησε να κάνει το παιχνίδι της. Κερδίσαμε, κάναμε καλύτερο παιχνίδι και αξίζουν συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα μου. Ακολουθήσαμε το πλάνο του προπονητή μας. Επί τρεις εβδομάδες δουλεύουμε εντατικά πάνω σε αυτό το παιχνίδι.Και στον τελικό θα είμαστε το αουτσάιντερ, όποιος και αν είναι ο αντίπαλος. Θα δώσουμε τα πάντα στο γήπεδο και θα κοιτάμε το κάθε λεπτό ξεχωριστά».

Δημήτρης Τριανταφυλλίδης (αθλητής ΠΑΟΚ): «Δύσκολος αγώνας. Εμείς προετοιμαστήκαμε, αλλά η προσμονή για τη διοργάνωση μας έβγαλε νευρικότητα στον αγώνα. Βρίσκαμε λύσεις στην επίθεση, αλλά τα ποσοστά αποτελεσματικότητάς μας ήταν κάτω του 40%, κάτι που δεν έχει ξαναγίνει φέτος. Αυτό μας στέρησε το εισιτήριο για τον τελικό. Καλή επιτυχία στην ομάδα της Πυλαίας στον τελικό».