F6 Νεανίδων: Για το χρυσό η Προσοτσάνη

Την ευκαιρία να διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο θα έχει η ομάδα της Προσοτσάνης καθώς επικράτησε με 27-23 επι του Εθνικού Κοζάνης, έφτασε τους 4 βαθμούς στη Β’ φάση και αύριο θα παίξει με το Καματερό στις 12:30.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και την Προσοτσάνη να έχει ένα μικρό προβάδισμα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπερ της 13-10. Στο δεύτερο μέρος, πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό ξεκίνημα κατάφερε να «ανοίξει» τη διαφορά. Ο Εθνικός όμως πάλεψε, μείωσε τη αρκετά, ωστόσο δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι από το σημερινό παιχνίδι.

Έτσι αύριο στις 10:30 θα αγωνιστεί με αντίπαλο την Πυλαία στον μικρό τελικό για το χάλκινο μετάλλιο.

ΑΟ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ 27-23

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 7-4, 9-7, 10-9, 13-10 (ημχ.) 18-11, 22-13, 23-17, 23-19, 24-21, 27-23.

ΑΟ Προσοτσάνης (Κιάκος): Λεωνίδου, Κόμσιου, Κατσιγιάννη, Μωυσιάδου 5, Καλαϊτζίδου 2, Ιωαννίδου 4, Δουλκερίδου, Ναλβάντη, Δικμάνη 1, Τσαλκίδου, Αμβροσιάδου 8, Σαμαρά, Παναγιωτίδου, Βουτσήλα, Σεβδιλή 7.

Εθνικός Κοζάνης (Κιοσές): Αργύρη, Βαρτζώκα, Βέττα 3, Γκαμπούρα 3, Γκιάτα 5, Ιωαννίδου, Κουντουρά 1, Καραγιάννη, Νίκου Μουρατίδου 7, Μπούκου 1, Πεσλή, Τσιανάκα, Χατζησαββίδου 3, Μπούρου, Φλώρου.

Διαιτητές: Σαπανίδης-Ηλιάδης, Δίλεπτα: 3-8, Πέναλτι: 7/12-7/7

Το πανόραμα της διοργάνωσης

Οι βαθμολογίες
Α’ όμιλος: 
ΑΟ Προσοτσάνης 4, ΑΕΣΧ Πυλαίας 2, ΟΦ Νέας Ιωνίας 0
Β’ όμιλος: ΓΑΣ Καματερού 4, Εθνικός Κοζάνης 2, Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών 0
Όμιλος 1-4: ΓΑΣ Καματερού 4, ΑΟ Προσοτσάνης 4, ΑΕΣΧ Πυλαίας 0, Εθνικός Κοζάνης 0.
Θέσεις 5-6: ΟΦ Νέας Ιωνίας – Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών.

Τα αποτελέσματα
Σάββατο 23/3/2019

ΟΦ Νέας Ιωνίας – ΑΕΣΧ Πυλαίας 26-27
Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών – Εθνικός Κοζάνης 22-29
ΑΕΣΧ Πυλαίας – ΑΟ Προσοτσάνης 26-34
Εθνικός Κοζάνης – ΓΑΣ Καματερού 15-34
Κυριακή 24/3/2019
Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών – ΓΑΣ Καματερού 18-29
ΟΦ Νέας Ιωνίας – ΑΟ Προσοτσάνης 25-30
ΓΑΣ Καματερού – ΑΕΣΧ Πυλαίας 23-21
ΑΟ Προσοτσάνης – Εθνικός Κοζάνης 27-23
Δευτέρα 25/3/2019
ΟΦ Νέας Ιωνίας – Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών (08:00)
ΑΕΣΧ Πυλαίας – Εθνικός Κοζάνης (10:30)
AO Προσοτσάνης– ΓΑΣ Καματερού (12:30)
Απονομές (14:00)