F6 Νεανίδων: Φουλ για το βάθρο η Προσοτσάνη

Σε μία αναμέτρηση υψηλού επιπέδου η Προσοτσάνη επικράτησε της Νέας Ιωνίας με 30-25 και έκανε το 2/2 στην τελική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος νεανίδων στη Μίκρα.

Παρά τον τραυματισμό στα πρώτα λεπτά της Κατσιγιάννη στο γόνατο, που την έβγαλε νοκ άουτ για το υπόλοιπο του αγώνα, η Προσοτσάνη είχε σε καταπληκτική μέρα την τερματοφύλακα Ελισάβετ Λεωνίδου και την Αβραμίνα Σεβδιλή (11 γκολ) και έφτασε δίκαια στη νίκη διατηρώντας το προβάδισμα από το 15′ και έπειτα.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Προσοτσάνη μπαίνει στον όμιλο των μεταλλίων με δύο βαθμούς, ενώ η Νέα Ιωνία θα παίξει για την 5η θέση, το πρωί της Δευτέρας με αντίπαλο τον Μ. Αλέξανδρο Γιαννιτσών.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-6, 7-7, 7-11, 8-13, 10-16 (ημχ), 14-17, 16-19, 20-23, 20-24, 23-27, 25-30.
ΟΦ Νέας Ιωνίας (Ναϊσίδου): Κολλύρη, Μάγκου 1, Χαριτίδη 4, Κοτρώτσιου, Ντιμτσούδη 6, Κερλίδη 4, Ιατρούδη, Χρήστου, Πανούση, Χρυσοκέντη, Αγγελοπούλου 1, Κεπεσίδου 6, Σακιζλή Αλ., Σακιζλή Κ., Ταβλαρίδη, Καραμάνου 3.
ΑΟ Προσοτσάνης (Κιάκος): Λεωνίδου, Κόμσιου, Κατσιγιάννη 1, Μωυσιάδου 2, Καλαϊτζίδου 3, Ιωαννίδου 2, Δουλκερίδου, Ναλβάντη, Δικμάνη 5, Τσαλκίδου, Αμβροσιάδου 6, Σαμαρά, Παναγιωτίδου, Βουτσήλα, Σεβδιλή 11.
Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος. Δίλεπτα: 5-4. Πέναλτι: 3/4 – 1/2

Οι βαθμολογίες
Α’ όμιλος:
ΑΟ Προσοτσάνης 4, ΑΕΣΧ Πυλαίας 2, ΟΦ Νέας Ιωνίας 0
Β’ όμιλος: ΓΑΣ Καματερού 4, Εθνικός Κοζάνης 2, Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών 0
Όμιλος 1-4: ΓΑΣ Καματερού 2, ΑΟ Προσοτσάνης 2, ΑΕΣΧ Πυλαίας 0, Εθνικός Κοζάνης 0.
Θέσεις 5-6: ΟΦ Νέας Ιωνίας – Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών.

Τα αποτελέσματα
Σάββατο 23/3/2019

ΟΦ Νέας Ιωνίας – ΑΕΣΧ Πυλαίας 26-27
Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών – Εθνικός Κοζάνης 22-29
ΑΕΣΧ Πυλαίας – ΑΟ Προσοτσάνης 26-34
Εθνικός Κοζάνης – ΓΑΣ Καματερού 15-34
Κυριακή 24/3/2019
Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών – ΓΑΣ Καματερού 18-29
ΟΦ Νέας Ιωνίας – ΑΟ Προσοτσάνης 25-30
ΓΑΣ Καματερού – ΑΕΣΧ Πυλαίας (18:00)
ΑΟ Προσοτσάνης – Εθνικός Κοζάνης (20:00)
Δευτέρα 25/3/2019
ΟΦ Νέας Ιωνίας – Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών (08:30)
ΑΕΣΧ Πυλαίας – Εθνικός Κοζάνης (10:30)
AO Προσοτσάνης– ΓΑΣ Καματερού (12:30)
Απονομές (14:00)