F8 Εφήβων 2019: Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός

Για πρώτη φορά στην ιστορία του ο Ολυμπιακός στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδος στους εφήβους, καθώς νίκησε και τον Φοίβο Συκεών με 22-20 και κατέκτησε αήττητος την πρώτη θέση στην τελική φάση που ολοκληρώθηκε στη Βέροια.

Με πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες ο Ολυμπιακός ανέβηκε δίκαια στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου, δείχνοντας συνέπεια, αγωνιστική πειθαρχία και πάθος σε όλους τους αγώνες του στο Final 8. Απέναντι στον Φοίβο, σε ένα ματς με εναλλαγές στο προβάδισμα, ο τίτλος κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τους παίκτες του Γιώργου Καρασαββίδη να έχουν καλύτερες επιλογές στα τελευταία λεπτά.

Η κόρνα της λήξης βρήκε τους ερυθρόλευκους να πανηγυρίζουν και τους παίκτες του Φοίβου να συγκλονίζουν με τη στάση τους, καθώς αφιέρωσαν το ασημένιο μετάλλιο στη μνήμη του Θανάση Καρακεχαγιά, που τόσο πρόωρα έφυγε από κοντά μας πριν λίγους μήνες.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-3, 5-6, 6-7, 7-9, 10-10 (ημχ.),11-13, 15-14, 15-14, 17-16, 18-18, 22-20.
Ολυμπιακός ΣΦΠ (Καρασαββίδης): Κιαρτζίδης, Παπαντώνης , Μαραμάθας 1, Τερλέτσκι, Τραπεζάρης, Λιάπης 2, Χατζηζαφειρίου, Μάνθος 3, Ζαφειράκης, Καραμπουριώτης, Δεληχρήστος, Μάινας 2, Παππάς 6, Τσανινός 2, Λόλας 6, Σιδηρόπουλος.
Φοίβος Συκεών (Τσολάκος): Μήγγας 1, Καρακεχαγιάς 2, Παντελίδης, Μεγγίδης, Αθανασιάδης 3, Μαρκατάτος 2, Μπόσκος 7, Μαργαρίτης, Γιαγκούλας, Σιγγιρίδης 4, Γρηγοριάδης 1, Γιαγκούλας, Παπαμάρκος, Κομίτης, Καραογλανίδης, Τσαχουρίδης.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Φωτακίδης, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 2/4-0/1

Τo πανόραμα της διοργάνωσης
Α φάση 
Πέμπτη 21/3
Προοδευτική – ΧΑΝΘ 23-32
Ολυμπιακός ΣΦΠ – Πυλαία 24-23
Φίλιππος Βέροιας – Διομήδης Άργους 20-23
Φοίβος – ΑΕΚ 29-31

Παρασκευή 22/3
Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΧΑΝΘ 33-20
Προοδευτική – Πυλαία 15-40
Φοίβος – Διομήδης 29-22
Φίλιππος – ΑΕΚ 25-24
Ολυμπιακός ΣΦΠ – Προοδευτική 25-15
Πυλαία – ΧΑΝΘ 26-23
Φοίβος – Φίλιππος 24-22
ΑΕΚ – Διομήδης 25-26

Οι βαθμολογίες των ομίλων
Α’ όμιλος: Ολυμπιακός 6, ΑΕΣΧ Πυλαίας 4, ΧΑΝΘ 2, Προοδευτική Αγρινίου 0.
Β’ όμιλος: Φοίβος Συκεών 4, Διομήδης Άργους 4, Φίλιππος Βέροιας 2, ΑΕΚ 2.

Β’ φάση

Σάββατο 23/3 (Φιλίππειο)
ΧΑΝΘ-ΑΕΚ 34-31
Προοδευτική Αγρινίου-Φίλιππος Βέροιας 7-28
Ολυμπιακός-Διομήδης Άργους 26-17
Πυλαία-Φοίβος Συκεών 24-25

Κυριακή 24/3 (Φιλίππειο)
Προοδευτική Αγρινίου-ΑΕΚ 16-23
ΧΑΝΘ-Φίλιππος Βέροιας 24-26
Πυλαία-Διομήδης Άργους 22-24
Ολυμπιακός-Φοίβος Συκεών 22-20

Οι βαθμολογίες
Όμιλος 1-4: Ολυμπιακός 6, Φοίβος 4, Διομήδης 2, Πυλαία 0
Όμιλος 5-8: Φίλιππος 6, ΧΑΝΘ 4,  ΑΕΚ 2, Προοδευτική 0

H τελική κατάταξη
1. Ολυμπιακός ΣΦΠ
2 Φοίβος Συκεών
3. Διομήδης Άργους
4. ΑΕΣΧ Πυλαίας
5. Φίλιππος Βέροιας
6. ΧΑΝΘ
7. ΑΕΚ
8. Προοδευτική Αγρινίου