Connect with us

Ανάπτυξη

F8 Εφήβων 2019: Φοίβος – Ολυμπιακός για το χρυσό

Ο Φοίβος νίκησε την Πυλαία με 24-25 και την Κυριακή στις 13:00 θα αναμετρηθεί με τον Ολυμπιακό για το χρυσό μετάλλιο του πανελληνίου πρωταθλήματος εφήβων.

Ο Φοίβος νίκησε την Πυλαία με 24-25 και την Κυριακή στις 13:00 θα αναμετρηθεί με τον Ολυμπιακό για το χρυσό μετάλλιο του πανελληνίου πρωταθλήματος εφήβων, ενώ εξασφάλισε μίνιμουμ το ασημένιο.

Στον αντίποδα, Πυλαία και Διομήδης θα αγωνιστούν στις 11:00 για το χάλκινο μετάλλιο της διοργάνωσης.

Ο αγώνας είχε ένταση, πάθος, νεύρα και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων, με τους νικητές να έχουν πρωταγωνιστή τον Θοδωρή Μπόσκο με 10 γκολ και την Πυλαία να έχει αιχμή του δόρατος τον Κουκμίση, που όμως αποβλήθηκε με τρία δίλεπτα δεκαπέντε λεπτά πριν το φινάλε.

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-3, 7-6, 8-8, 10-9, 11-11 (ημχ), 13-14, 17-18, 18-19, 20-22, 22-23, 24-25.
ΑΕΣΧ Πυλαίας (Γούσιος): Νικολαΐδης, Σουλτάρης, Μπουλταδάκης 3, Παπαγεωργίου, Σαράφης 4, Χουζούρης 3, Τερζίδης, Τσόχας, Κουκμίσης 8, Λασκαρούδης 2, Αλεξανδρίδης 4, Χαρούπας, Πέσσος, Τουλιόπουλος, Χατζηλίας, Δαγκούλας.
Φοίβος: Μήγγας 1, Καρακεχαγιάς 3, Παντελίδης, Μεγγίδης, Αθανασιάδης 6, Μαρκατάτος 1, Μπόσκος 10, Μαργαρίτης 2, Θ. Γιαγκούλας, Σιγγιρίδης 1, Γρηγοριάδης, Χρ. Γιαγκούλας, Παπαμάρκος, Μητράκου, Καραογλανίδης, Τσαχουρίδης.
Διαιτητές: Καζαντζίδης – Φωτακίδης. Δίλεπτα: 9-5. Κόκκινες: Κουκμίσης (45:31 τρία δίλεπτα), Αμπατζίδης (συνοδός Πυλαίας, 54:20 για έντονη διαμαρτυρία), Μήγγας (57:45 – τρία δίλεπτα), Καρακεχαγιάς (59:58 αντιαθλητικό φάουλ για να αποτρέψει καθαρή ευκαιρία για γκολ – δεν κρατήθηκε δελτίο).

Τo πανόραμα της διοργάνωσης
Α φάση
Πέμπτη 21/3
Προοδευτική – ΧΑΝΘ 23-32
Ολυμπιακός ΣΦΠ – Πυλαία 24-23
Φίλιππος Βέροιας – Διομήδης Άργους 20-23
Φοίβος – ΑΕΚ 29-31

Παρασκευή 22/3
Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΧΑΝΘ 33-20
Προοδευτική – Πυλαία 15-40
Φοίβος – Διομήδης 29-22
Φίλιππος – ΑΕΚ 25-24
Ολυμπιακός ΣΦΠ – Προοδευτική 25-15
Πυλαία – ΧΑΝΘ 26-23
Φοίβος – Φίλιππος 24-22
ΑΕΚ – Διομήδης 25-26

Οι βαθμολογίες των ομίλων
Α’ όμιλος: Ολυμπιακός 6, ΑΕΣΧ Πυλαίας 4, ΧΑΝΘ 2, Προοδευτική Αγρινίου 0.
Β’ όμιλος: Φοίβος Συκεών 4, Διομήδης Άργους 4, Φίλιππος Βέροιας 2, ΑΕΚ 2.

Β’ φάση

Σάββατο 23/3 (Φιλίππειο)
ΧΑΝΘ-ΑΕΚ 34-31
Προοδευτική Αγρινίου-Φίλιππος Βέροιας 7-28
Ολυμπιακός-Διομήδης Άργους 26-17
Πυλαία-Φοίβος Συκεών 24-25

Κυριακή 24/3 (Φιλίππειο)
09:00 (ΔΑΚ) Προοδευτική Αγρινίου-ΑΕΚ
09:00 ΧΑΝΘ-Φίλιππος Βέροιας
11:00 Πυλαία-Διομήδης Άργους
13:00 Ολυμπιακός-Φοίβος Συκεών

Οι βαθμολογίες
Όμιλος 1-4: Ολυμπιακός 4, Φοίβος 4, Πυλαία 0, Διομήδης 0
Όμιλος 5-8: ΧΑΝΘ 4, Φίλιππος 4, ΑΕΚ 0, Προοδευτική 0

More in Ανάπτυξη