Για τις θέσεις 5-8 η Εθνική Κορασίδων

Στην Ποντγκόριτσα διεξάγεται η 15η Μεσογειάδα Κορασίδων (Κ16) με την Ελλάδα να ντεμπουτάρει στη διοργάνωση.

Το τουρνουά θα ολοκληρωθεί το Μεγάλο Σάββατο 23 Απριλίου και είναι αφιερωμένο στη μνήμη του Νίκου Παπαδόπουλου που είχε διατελέσει Αντιπρόεδρος της Ομοσπονδίας Χειροσφαιρίσεως Ελλάδος και της Μεσογειακής Συνομοσπονδίας Χάντμπολ.

Την πρώτη ημέρα των αγώνων η Εθνική ομάδα αντιμετώπισε την Τουρκία και την Κροατία, έχοντας ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο παιχνίδι, το οποίο έχασε στις λεπτομέρειες. Αξιοσημείωτο είναι πως η δεξιά ίντερ Κλεοπάτρα Ρούσσου αναδείχθηκε ΜVP του αγώνα με την Κροατία.

“Είμαστε ευχαριστημένοι από την πρώτη ημέρα των αγώνων και την προσπάθεια που κάναμε. Τα κορίτσια σε μεγάλο βαθμό ανταποκρίθηκαν στην δυσκολία των παιχνιδιών και ακολούθησαν αυτά που έχουμε δουλέψει. Είναι σημαντικό που τα παιδιά παίζουν με αντιπάλους άλλου επιπέδου και βλέπουν τις διαφορές που υπάρχουν, ώστε να καταλαβαίνουν και από μόνες τους που πρέπει να βελτιωθούν σε ατομικό επίπεδο”, σχολίασε στο γραφείο Τύπου της ΟΧΕ ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Μενέλαος Δανήλος.

Τη δεύτερη ημέρα η Εθνική μας έχασε… στο γκολ από την Σλοβακία, καταφέρνοντας να κερδίσει 1,5 πόντο από το παιχνίδι. Πλέον η Εθνική Κορασίδων θα παίξει για τις θέσεις 5-8 της διοργάνωσης, έχοντας συμπεριληφθεί σε νέο όμιλο με Ισπανία, Σλοβακία και Κόσσοβο.

Βαθμολογίες- Όμιλοι
Α’ όμιλος: 1. Μαυροβούνιο 12.5, 2. Ρουμανία 10, 3. Ισπανία 7,5, 4. Κόσσοβο 0
Β’ όμιλος: 1. Κροατία 13, 2. Τουρκία 8.5, 3. Σλοβακία 4,5, 4. Ελλάδα 3,5

Πρόγραμμα- Αποτελέσματα
Μ. Δευτέρα 18 Απριλίου 2022
Μαυροβούνιο- Κόσσοβο 33-10 (11-2, 9-5, 13-3)
Ελλάδα- Τουρκία 14-15 (7-5, 5-5, 2-6)
Ισπανία- Ρουμανία 16-20 (6-5, 6-8, 4-7)
Κροατία- Σλοβακία 20-16 (6-6, 7-5, 7-5)
Κόσσοβο- Ρουμανία 16-27 (7-12, 4-7, 5-8)
Τουρκία- Σλοβακία 23-22 (9-7, 7-10, 7-5)
Μαυροβούνιο- Ισπανία 13-12 (5-5, 3-5, 5-2)
Ελλάδα- Κροατία 12-19 (7-7, 2-7, 3-5)

Μ. Τρίτη 19 Απριλίου 2022
Ισπανία- Κόσσοβο 20-8 (7-4, 5-1, 8-3)
Κροατία- Τουρκία 21-12 (9-3, 5-7, 7-2)
Ρουμανία- Μαυροβούνιο 16-20 (4-7, 7-6, 5-7)

Το σύστημα και οι βαθμολογίες
Οι αγώνες έχουν διάρκεια 45 λεπτών, χωρισμένοι σε τρεις περιόδους των 15 λεπτών. Σε κάθε περίοδο υπάρχει ξεχωριστή βαθμολογία (ένας πόντος στη νίκη και μισός στην ισοπαλία), ενώ η νίκη στον αγώνα δίνει δύο πόντους και η ισοπαλία έναν πόντο. Σε κάθε παιχνίδι μπορούν να διεκδικηθούν σύνολο 5 πόντοι.
Στη Β’ φάση οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου δημιουργούν έναν όμιλο για τις θέσεις 1-4 και παίζουν χιαστί στα ημιτελικά, ενώ οι δύο τελευταίοι θα δημιουργήσουν νέο όμιλο για τις θέσεις 5-8 και θα παίξουν με το αντίστοιχο σύστημα.
Ο τελικός θα έχει διάρκεια 60 λεπτά (3Χ20), ενώ στους ημιτελικούς και τον τελικό σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσουν πέναλτι.