Γλίτωσε την ήττα στο φινάλε η ΧΑΝΘ

Σε ένα δραματικό παιχνίδι που κράτησε το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, ΧΑΝΘ και ΓΑΣ Κιλκίς μοιράστηκαν από ένα βαθμό σε παιχνίδι για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη ΧΑΝΘ να μπαίνει από νωρίς σε ρόλο οδηγού έχοντας διαφορά 5 τερμάτων, ωστόσο ο ΓΑΣ Κιλκίς εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη το γηπεδούχων μείωσε στα 2 τέρματα (9-7). Στη συνέχεια κατάφερε να έχει επιθετικά ένα πολύ καλό πρόσωπο και όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά πέρασε και μπροστά στο σκορ λίγο πριν το τέλος. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 15-15.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τη ΧΑΝΘ να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα δύο τερμάτων. Στα τελευταία λεπτά όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Σαρηγιαννίδης ισοφάρισε για τη ΧΑΝΘ. Περίπου 20 δεύτερα πριν το τέλος ο ΓΑΣ πέρασε ξανά μπροστά με γκολ του Φαχουρίδη Αριστοτέλη. Το φινάλε ήταν δραματικό με τη ΧΑΝΘ να κερδίζει πέναλτι μόλις ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος. Ο Σαρηγιαννίδης ανέλαβε και πάλι την εκτέλεση, πέτυχε και το γκολ και χάρισε το βαθμό στη ΧΑΝΘ.

Με το βαθμό αυτό η ΧΑΝΘ παρέμεινε στη 2η θέση της βαθμολογίας πίσω από τον Ζαφειράκη, ενώ το ΓΑΣ Κιλκίς κρατάει σίγουρα το πάθος και τη θέληση που έδειξε.

ΧΑΝΘ – ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ 31-31

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-2, 9-5, 11-9, 14-12, 15-15 (ημχ.) 17-16, 19-17, 21-19, 24-23, 27-26, 31-31

ΧΑΝΘ (Κώστας Τούτσης): Αρβανιτίδης 1, Μπόλας 3, Τσιρογιάννης 4, Σαρηγιαννίδης 9, Τσαγκαράκης 3, Ρίζος, Βασιάδης 2, Τσαμήτρος, Πάντζιος, Μουρατίδης, Κουπαρανίδης, Παπαδόπουλος Δ. 3, Αχιλιάς, Πατραμάνης 6, Μιχαηλίδης, Παπαδόπουλος Α.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Χάρης Δενδράκης): Πετρίδης, Μαυρόπουλος Χ. 1, Μαυρόπουλος Α. 3, Σακαλής, Ιλερής 7, Βιολιτζής, Τοκατζόλγου 4, Βαφειάδης, Μανουσαρίδης, Χοτζούδης 2, Φαχουρίδης Σ. 6, Φαχουρίδης Π. 3, Φαχουρίδης Α. 2, Γιαβασίδης 3, Κοβλακάς, Μέγκας.

Διαιτητές: Κυριακού-Παλαμιώτης, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 5/5-1/2 Κόκκινη κάρτα: Μαυρόπουλος Χ. 59.59 (επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο)