Κύπελλο Γυναικών ετών 36!

Ο ιστορικός θεσμός του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών συμπληρώνει φέτος 36 χρόνια!

 

Το Final Four θα φιλοξενηθεί για πρώτη φορά στη Χαλκίδα και γενικά στη Στερεά Ελλάδα, ενώ επιστρέφει στην περιφέρεια μετά το 2020 (Βέροια)

 

O ΠΑΟΚ, κάτοχος των τριών τελευταίων Κυπέλλων και πέντε συνολικά, θα πάρει μέρος για 4η φορά σε Final 4.

Ο ΟΦΝ Ιωνίας με 5 τρόπαια έχει απουσιάσει μόλις από 3 τελικές φάσεις, έχοντας 15/18.

 

Ο ΓΑΣ Καματερού θα αγωνιστεί για 2η φορά σε Final Four μετά το 2017, όταν και είχε φιλοξενήσει στην έδρα του την τελική φάση.

 

Ο Αθηναϊκός με 3 κατακτήσεις, η πρώτη του κόντρα στην Νέα Ιωνία το 1988 με 14-13 στα Ιλίσια, επιστρέφει σε Final Four μετά από το 2006 που διεξήχθη στο Αμύνταιο.

 

Η μεγάλη απούσα είναι η Αναγέννηση Άρτας που είναι και η πολυνίκης του θεσμού με 10 κατακτήσεις και μέχρι πέρσι είχε το απόλυτο στις συμμετοχές στα Final4 με το εντυπωσιακό 17/17.

 

 

Οι τελικοί του Κυπέλλου Γυναικών

35ος (Κορυδαλλός, 10/5/2021) Βέροια 2017- ΠΑΟΚ 24-26
34oς (Βέροια, 8/2/2020) ΠΑΟΚ- ΟΦΝ Ιωνίας 27-19
33ος (Άρτα, 16/2/2019) ΠΑΟΚ- Αναγέννηση Άρτας 33-23
32ος (Κοζάνη, 24/2/2018) ΟΦΝ Ιωνίας- ΠΑΟΚ 21-20
31ος (Καματερό, 19/2/2017) ΟΦΝ Ιωνίας- Αναγέννηση Άρτας 37-17
30ος (Μίκρα, 14/2/2016) ΠΑΟΚ- ΟΦΝ Ιωνίας 32-31
29ος (Πυλαία, 27/3/2015) ΟΦΝ Ιωνίας- ΠΑΟΚ 24-19
28ος (Βέροια, 11/5/2014) Αναγέννηση Άρτας- ΠΑΟΚ 20-22
27ος (Αμύνταιο, 9/3/2013) Αναγέννηση Άρτας- ΟΦΝ Ιωνίας 18-23
26ος (Λουτράκι, 25/2/2012) Ορμή Λουξ- ΟΦΝΙ 21-20
25ος (Δαϊς, 13/3/2011) ΟΦΝ Ιωνίας- Αναγέννηση Άρτας 26-23
24ος (Άρτα, 21/3/2010) ΟΦΝ Ιωνίας- Ορμή Λουξ 17-18
23ος (Βύρωνας, 22/2/2009) ΟΦΝ Ιωνίας- Ορμή Λουξ 20-30
22ος (Γιαννιτσά, 24/2/2008) Αναγέννηση Άρτας- Ορμή Λουξ 27-26
21ος (Βέροια, 13/5/2007) Ορμή Λουξ- Αναγέννηση Άρτας 26-23
20ος (Αμύνταιο, 30/4/2006) Ορμή Λουξ- Αναγέννηση Άρτας 26-33
19ος (Δράμα, 14/5/2005) Αναγέννηση Άρτας- Θρίαμβος Ορμή 33-32
18ος (Πάτρα, 29/2/2004) Αναγέννηση Άρτας- Θρίαμβος Ορμή 31-24
17ος (Μίκρα, 6/4/2003) Θρίαμβος Ορμή- Αναγέννηση Άρτας 21-31
16ος (Άρτα, 14/4/2002) Αναγέννηση Άρτας- Μακεδονικός 35-23
15ος (Πάτρα, 7/4/2001) Θρίαμβος Πατρών- Αναγέννηση Άρτας 22-39
14ος (Νεάπολη, 14/5/2000) Αναγέννηση Άρτας- Φίλιππος Βέροιας 33-27
13ος (Κοζάνη, 6/6/1999) Αναγέννηση Άρτας- ΟΦΝ Ιωνίας 32-25
12ος (Κορυδαλλός, 22/5/1998) Αναγέννηση Άρτας- ΟΦΝ Ιωνίας 36-19
11ος (Ιλίσια, 14/6/1997) Αθηναϊκός- Αναγέννηση Άρτας 28-27
10ος (Δράμα, 24/5/1996) ΓΕ Βέροιας- Αναγέννηση Άρτας 33-29
9ος (Νεάπολη, 24/5/1995) Αθηναϊκός- Αναγέννηση Άρτας 25-23
8ος (Μίκρα, 11/6/1994) Εθνικός Κοζάνης- ΑΣΕ Δούκα 16-25
7ος (Βύρωνας, 12/4/1993) Αθηναϊκός- ΓΕ Βέροιας 15-18
6ος (Θεσσαλονίκη, 21/6/1992) ΓΕ Βέροιας- Αναγέννηση Άρτας 33-22
5ος (Θεσσαλονίκη, 27/4/1991) ΓΕ Βέροιας- ΑΣΕ Δούκα 22-19
4ος (Θεσσαλονίκη, 2/6/1990) Άρης Θ.- ΓΕ Βέροιας 15-23
3ος (Μετς, 28/5/1989) ΓΕ Βέροιας- Άρης Νίκαιας 14-9
2ος (Ιλίσια, 20/6/1988) ΟΦΝ Ιωνίας- Αθηναϊκός 13-14
1ος (Νεάπολη, 21/6/1987) ΓΕ Βέροιας- Μέγας Αλέξανδρος 19-13

 

Τροπαιούχοι και φιναλίστ
Τίτλοι (σε παρένθεση φιναλίστ τελικών)
Αναγέννηση Άρτας: 10 (9): 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008.
ΓΕ Βέροιας: 7 (0): 1987, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1996)

ΠΑΟΚ: 5 (2): 2014, 2016, 2019, 2020, 2021
ΟΦΝ Ιωνίας: 5 (9): 2011, 2013, 2015, 2017, 2018
Ορμή Λουξ: 4 (5): 2007, 2009, 2010, 2012
Αθηναϊκός: 3 (1): 1988, 1995, 1996
ΑΣΕ Δούκα: 1 (1): 1994
Μέγας Αλέξανδρος: 0 (1)
Φίλιππος Βέροιας: 0 (1)
Θρίαμβος: 0 (1)
Άρης Νίκαιας: 0 (1)
Άρης Θ.: 0 (1)
Εθνικός Κοζάνης: 0 (1)
Μακεδονικός: 0 (1)

 

Η Χρυσή Βίβλος

2021: ΠΑΟΚ
2020: ΠΑΟΚ
2019: ΠΑΟΚ
2018: ΟΦΝ Ιωνίας
2017: ΟΦΝ Ιωνίας
2016: ΠΑΟΚ
2015: ΟΦΝ Ιωνίας
2014: ΠΑΟΚ
2013: ΟΦΝ Ιωνίας
2012: ΑΣΕ Ορμή
2011: ΟΦΝ Ιωνίας
2010: ΑΣΕ Ορμή
2009: ΑΣΕ Ορμή
2008: Αναγέννηση Άρτας
2007: ΑΣΕ Ορμή
2006: Αναγέννηση Άρτας
2005: Αναγέννηση Άρτας
2004: Αναγέννηση Άρτας
2003: Αναγέννηση Άρτας
2002: Αναγέννηση Άρτας
2001: Αναγέννηση Άρτας
2000: Αναγέννηση Άρτας
1999: Αναγέννηση Άρτας
1998: Αναγέννηση Άρτας
1997: Αθηναϊκός
1996: ΓΕ Βέροιας
1995: Αθηναϊκός
1994: ΑΣΕ Δούκα
1993: ΓΕ Βέροιας
1992: ΓΕ Βέροιας
1991: ΓΕ Βέροιας
1990: ΓΕ Βέροιας
1989: ΓΕ Βέροιας
1988: Αθηναϊκός
1987: ΓΕ Βέροιας

 

Τα Final Four του Κυπέλλου γυναικών

 

1ο
5-6 Ιουνίου 1999, Κοζάνη
Ημιτελικοί:
ΟΦΝ Ιωνίας-Φοίνικας Πάτρας 27-24
Αναγέννηση Άρτας-Φίλιππος Βέροιας 43-26
Μικρός Τελικός:
Φίλιππος Βέροιας-Φοίνικας Πάτρας 34-27
Τελικός:
Αναγέννηση Άρτας- ΟΦΝ Ιωνίας 32-25

 

2ο
13-14 Μαΐου 2000, Νεάπολη Θεσσαλονίκης
Ημιτελικοί:
Αναγέννηση Άρτας-Μακεδονικός 24-21
Φίλιππος Βέροιας-ΟΦΝ Ιωνίας 24-20
Μικρός τελικός:
Μακεδονικός-ΟΦΝ Ιωνίας 23-16
Τελικός:
Αναγέννηση Άρτας-Φίλιππος Βέροιας 33-27

 

3ο
6-7 Απριλίου 2001, Πάτρα
Ημιτελικοί:
Θρίαμβος Πατρών-Μακεδονικός 21-19
Αναγέννηση Άρτας-Παναθλητικός 34-20
Τελικός:
Αναγέννηση Άρτας-Θρίαμβος Πατρών 39-22

 

4ο
13-14 Απριλίου 2002, Άρτα
Ημιτελικοί:
Αναγέννηση Άρτας-Παναθλητικός 39-24
Μακεδονικός- ΟΦΝ Ιωνίας 25-20
Τελικός:
Αναγέννηση Άρτας-Μακεδονικός 35-23

 

5ο
5-6 Απριλίου 2003, Μίκρα
Ημιτελικοί:
Θρίαμβος Πατρών-Ελπίδες Δράμας 26-25
Αναγέννηση Άρτας-ΟΦΝ Ιωνίας 25-22
Τελικός:
Αναγέννηση Άρτας- Θρίαμβος Πατρών 31-21

 

6ο
28-29 Φεβρουαρίου 2004, Πάτρα
Ημιτελικοί:
Αναγέννηση Άρτας- ΟΦΝ Ιωνίας 31-18
ΑΣΕ Ορμή-Μακεδονικός 28-24
Τελικός:
Αναγέννηση Άρτας-ΑΣΕ Ορμή 31-24

 

7ο
13-14 Μαΐου 2005, Δράμα
Ημιτελικοί:
Αναγέννηση Άρτας- Ελπίδες Δράμας 33-17
ΑΣΕ Ορμή-Παναθλητικός 27-16
Τελικός:
Αναγέννηση Άρτας- ΑΣΕ Ορμή 33-32

 

8ο
29-30 Απριλίου 2006, Αμύνταιο
Ημιτελικοί:
ΑΣΕ Ορμή- Αθηναϊκός 32-30
Αναγέννηση Άρτας- ΟΦΝ Ιωνίας 39-25
Τελικός:
Αναγέννηση Άρτας- ΑΣΕ Ορμή 33-26

 

9ο
12-13 Μαΐου 2007, Βέροια
Ημιτελικοί:
ΑΣΕ Ορμή-Ελπίδες Δράμας 32-14
Αναγέννηση Άρτας-ΓΣ Δράμας 47-14
Τελικός:
ΑΣΕ Ορμή-Αναγέννηση Άρτας 26-23

 

10ο
23-24 Φεβρουαρίου 2008, Γιαννιτσά
Ημιτελικοί:
Αναγέννηση Άρτας- Εθνικός Κοζάνης 41-19
ΑΣΕ Ορμή- ΟΦΝ Ιωνίας 34-27
Τελικός:
Αναγέννηση Άρτας-ΑΣΕ Ορμή 27-26

 

11ο
21-22 Φεβρουαρίου 2009, Βύρωνας
Ημιτελικοί:
ΟΦΝ Ιωνίας-Αναγέννηση Βύρωνα 34-29
ΑΣΕ Ορμή-Ελπίδες Δράμας 41-24
Τελικός:
ΑΣΕ Ορμή-ΟΦΝ Ιωνίας 30-20

 

12ο
20-21 Μαρτίου 2010, Άρτα
Ημιτελικοί:
ΟΦΝ Ιωνίας-Αναγέννηση Άρτας 29-26
ΑΣΕ Ορμή-Μακεδονικός 42-28
Τελικός:
ΑΣΕ Ορμή- ΟΦΝ Ιωνίας 18-17

 

13ο
12-13 Μαρτίου 2011, Δαϊς
Ημιτελικοί:
Παναιτωλικός- Αναγέννηση Άρτας 25-26
ΟΦΝ Ιωνίας- Ελπίδες Δράμας 33-19
Τελικός:
ΟΦΝ Ιωνίας- Αναγέννηση Άρτας 26-23

 

14ο
13-14 Φεβρουαρίου 2016 Σπίτι του Χάντμπολ (Μίκρα Θεσσαλονίκης)
Ημιτελικοί:
ΠΑΟΚ- Αμύντας Αμυνταίου 24-15
ΟΦΝ Ιωνίας- Αναγέννηση Άρτας 30-18
Τελικός:
ΠΑΟΚ- ΟΦΝ Ιωνίας 32-31

 

15ο
18-19 Φεβρουαρίου 2017, Καματερό
Ημιτελικοί:
ΑΕΠ Πανόραμα- ΟΦΝ Ιωνίας 15-38
ΓΑΣ Καματερού- Αναγέννηση Άρτας 17-31
Τελικός:
ΟΦΝ Ιωνίας- Αναγέννηση Άρτας 37-17

 

16o
23-24 Φεβρουαρίου 2018, Κοζάνη
Ημιτελικοί:
ΟΦΝ Ιωνίας- Φίλιππος Βέροιας 26-16
ΠΑΟΚ- Αναγέννηση Άρτας 35-15
Τελικός:
ΟΦΝ Ιωνίας- ΠΑΟΚ 21-20

17ο
9-10 Μαΐου 2021, Κορυδαλλός
Ημιτελικοί:
Βέροια 2017- Αναγέννηση Άρτας 23-22
ΟΦΝ Ιωνίας- ΠΑΟΚ 25-30
Τελικός: Βέροια 2017- ΠΑΟΚ 24-26

 

18ο

5-6 Φεβρουαρίου 2022, Χαλκίδα

Ημιτελικοί:

ΠΑΟΚ- ΓΑΣ Καματερού

Αθηναϊκός- ΟΦΝ Ιωνίας

Τελικός