Μεγάλη μάχη με νικητή τον Δούκα

Ο Δούκας επικράτησε του Φαίακα Κέρκυρας με 25-22 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Θυμηθείτε την διακύμανση του σκορ εδώ.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα ο Δούκας προηγήθηκε καθ’ όλη τη διάρκεια και έφτασε μέχρι και τα 8 γκολ διαφορά στο 20:20 (10-2). Από το 22:38 όμως ο Φαίακας έκανε ένα σερί 7 τερμάτων, αρχής γενομένης με το εύστοχο πέναλτι του Δούγια και την τελική εύστοχη εκτέλεση φάουλ του Χερουβείμ σε νεκρό χρόνο. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 10-9 και τη διαφορά του ενός γκολ!

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των εκπαιδευτηρίων βρέθηκε μπροστά στο σκορ μέχρι 48:00. Με τις ενέργειες του Όντσεφ και του Δούγια στο 48:12 και στο 49:09 αντίστοιχα, η ομάδα της Κέρκυρας κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει “κεφάλι” στο σκορ. Στο τέλος ο Πάνου διαμόρφωσε το 25-22 και ο ΑΣΕΔ πήρε την νίκη και τους 2 πολυπόθητους βαθμούς.

Πρώτοι σκόρερ για τη νικήτρια ομάδα ο Κρητικός και ο Ντούνης με 7 γκολ έκαστος, ενώ από τον Φαίακα ο Δούγιας σημείωσε 6 τέρματα.

Στο 29:28 ο Κουμαραδέλλης τραυματίστηκε στο γόνατο, με ανησυχίες να υπάρχουν από την ομάδα ότι μπορεί να έχει υποστεί ρήξη χιαστών.

Πεντάλεπτα: 3-0, 5-1, 7-2, 9-2, 10-4, 10-9 (ημχ.), 11-9, 13-11, 15-13, 17-16, 20-17, 25-22

Δούκας (Μπούνας): Ζαλώνης, Κρητικός 7, Τόμπρος 1, Μελετάκος 1, Καραδήμας, Ζαρίκος, Πανταζής, Τζάνος, Καρακεχαγιάς, Ντούνης 7, Τότος 5, Τζανιδάκης, Μπεκιάρης, Κολλύρης, Μπαλάσκας, Πάνου 4.

Φαίακας (Ριγανάς): Κουμαραδέλης, Δούγιας 6, Δέσπος 1, Κουλούρης, Γιαβασίδης 3, Σκουρτάι, Γεωργαλής, Χερουβείμ 3, Δελλής 5, Όντσεφ 4, Βλαχόπουλος, Χάλαρης, Γιαννακόπουλος, Καραγκιοζίδης, Νάστος.

Διαιτητές: Συρεπίσιος – Μερτινιάν. Δίλεπτα: 5 – 6, Πέναλτι: 2/2 – 3/3