Μόνος πρώτος ο Ζαφειράκης Νάουσας

Την μοναξιά της κορυφής στον 2ο όμιλο της Α2 Ανδρών απολαμβάνει ο Ζαφειράκης Νάουσας μετά την εντός έδρας νίκη του επι των Ελπίδων Αμυνταίου με 27-19, σε συνδυασμό και με την ήττα της ΧΑΝΘ.

Για περίπου 40 λεπτά άντεξαν οι φιλοξενούμενοι στην έδρα της Νάουσας, εκεί όπου έβαλαν δύσκολα στον Ζαφειράκη καθώς η ομάδα από το Αμύνταιο φάνηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική, ειδικά στο πρώτο μέρος όπου οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 14-14.

Στο δεύτερο μέρος και από το 45ο λεπτό και μετά η ομάδα της Νάουσας κατάφερε να πάρει μια διαφορά και ουσιαστικά να μπει στη θέση του οδηγού. Οι φιλοξενούμενοι ξέμειναν και από δυνάμεις και δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι με τον Ζαφειράκη να παίρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Η νίκη αυτή τον άφησε μόνο πρώτο στην κορυφή του 2ου ομίλου με αέρα 2 και 3 βαθμών από ΧΑΝΘ και Φοίβο αντίστοιχα.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ – ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ 27-19

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 9-8, 11-11, 14-14 (ημχ.) 17-16, 19-16, 22-18, 24-18, 26-18, 29-17

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Χρήστος Δεληχρήστος): Διδασκάλου 5, Εμμανουηλίδης, Μπιλιούρης 2, Τζουβάρας 2, Πετρίδης 4, Κρέξης 1, Χατζηαγαπίου 1, Οικονόμου, Ατσίμοβιτς 5, Πινακούδης, Κυριακίδης, Μπουμπουλέντρας, Δεληχρήστος, Βλάχος 3, Κουρουμλίδης 2, Τσαγκέρας 2.

ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ: Ελευθεριάδης 4, Αναστασιάδης 1, Τατσίδης, Παπαχρήστου 8, Τόιτος 1, Παπαδόπουλος, Τζοβάρας, Γιαννιτσόπουλος 2, Τουρούτογλου 3, Ασιανός, Σεμερτζίδης, Γιώσκος.

Διαιτητές: Τέμης-Πήτας, Δίλεπτα: 1-1, Πέναλτι: 3/5-2/3

Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα ότι το παιχνίδι ξεκίνησε με καθυστέρηση 40 λεπτών λόγω προηγούμενου αγώνα βόλει.