Νίκη και 12η θέση για Τουρκία

Η Τουρκία στο τελευταίο της παιχνίδι στον όμιλο κατάταξης για τις θέσεις 9-14 στο ΟΑΚΑ επικράτησε με 21-16 (7-3, 7-6, 7-7) της Σαουδικής Αραβίας.

Οι Τούρκοι ολοκλήρωσαν το τουρνουά στην 12η θέση, ενώ η Σαουδική Αραβία στην 13η.
Με οδηγό την άμυνα στο πρώτο μέρος η Τουρκία βρήκε επιθετικά λύσεις τόσο μέσω αιφνιδιασμών, όσο και σε σετ παιχνίδι εκμεταλλευόμενη τα εξτρέμ της και εξασφάλισε τον πρώτο βαθμό.
Στην δεύτερη περίοδο ο αγώνας έγινε ντέρμπι με τους Σαουδάραβες να παρουσιάζονται πιο συγκεντρωμένοι στο επιθετικό κομμάτι, ενώ βρήκαν τρόπους να διασπάσουν το κέντρο της τουρκικής άμυνας.
Με το σκορ να είναι 6-6 στο 28’ οι Τούρκοι βρήκαν γκολ από τα έξι μέτρα με τον Γιουσούρ για το 7-6 το οποίο αποδείχθηκε αρκετό για να τους χαρίσει και το δεύτερο βαθμό.
Στο τελευταίο 15λεπτο αν και η Τουρκία πήρε μια διαφορά τριών τερμάτων κι έδειχνε πως θα κατακτούσε και τον τρίτο βαθμό, η Σαουδική Αραβία πίεσε και με προωθημένες άμυνες ισοφάρισε σε 6-6 στο επιμέρους σκορ. Οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά αλλά ο Σαλάντα Οσάμα ισοφάρισε εκ νέου σε 7-7 με το οποίο χάρισε στην ομάδα του μισό βαθμό.

Σ. ΑΡΑΒΙΑ – ΤΟΥΡΚΙΑ 16-21 (3-7, 6-7, 7-7)

Σαουδική Αραβία (Νέιφ Αμπντούλ): Ζιχάντ Χουσείν, Αλί Κασάρ 4, Νιζάρ Αχμέντ, Χουσείν Αμπντούλαζιτς 1, Σαγιάντ Χουσείν 2, Φαϊσάλ Σάουντ, Αϊμάν Χανί 1, Αχμέντ Ζακί, Μουτζάμπα Αντέλ, Μοχάμεντ Νασέρ, Χασάν Μουσά, Σαχάντ Οσάμα 6, Μαχντί Χασάν, Αχμέτ Κασί, Αλί Τασέρ, Αμπνταλάχ Μοχάμαντ 2.

Τουρκία (Κούρτ Γιουσούφ): Σαχίν 2, Κάγια 2, Τοσούν 2, Αλάν, Ουλουσάν 1, Γιασάρ 4, Κασάρσι, Σουκάν 1, Γκονέντς 1, Τσαπάρ, Μπατσκόκ, Ουζντεμίρ 5, Τσέμπι, Κουντ, Μπιλίμ 3, Γκέτσγκελ.

Διαιτητές: Βασιλέβσκι – Γιοβάνοβιτς (MKD). Δίλεπτα: 3 -4, Πέναλτι: 3/6 – 1/3

Κουρτ Γιουσούφ (Προπονητής Τουρκίας): «Ήταν το τελευταίο παιχνίδι για την ομάδα μου και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από όλα τα παιδιά. Η αλήθεια είναι ότι η ομάδα μας χρειάζεται αρκετές προπονήσεις και άλλα παρόμοια τουρνουά σαν αυτό για να ανεβάσει το επίπεδό της. Η διοργάνωση ήταν καταπληκτική, ευχαριστούμε για όλα».

Γιασέρ Αλί Ομπέιμ (Βοηθός προπονητή Σαουδικής Αραβίας): «Συγχαρητήρια στην Τουρκία για τη νίκη της στο σημερινό παιχνίδι. Ήταν καλύτεροι από εμάς. Κάναμε αρκετά λάθη και αυτό κόστισε το αποτέλεσμα. Ήταν δύσκολο να επιτεθούμε σε αυτήν την ομάδα. Για εμάς η συμμετοχή μας σε αυτό το τουρνουά ήταν καλή και ευχαριστούμε. Στο μέλλον θα προσπαθήσουμε να πάρουμε καλύτερη θέση από αυτήν σε επόμενα τουρνουά».