Νικηφόρο πέρασμα Δούκα από ΟΑΚΑ

Μεγάλη νίκη στο πρωτάθλημα Νέων ΕΣΧΑ πραγματοποίησε ο Δούκας επί της ΑΕΚ με 30-28. Ένα από τα ντέρμπι της χρονιάς για τους Νέους έλαβε μέρος στο ΟΑΚΑ, με την ομάδα των εκπαιδευτηρίων να παίρνει τους σημαντικούς 2 βαθμούς.

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 16-19, μετά από μία σειρά ανατροπών (3-2 στο 5′, 9-10 στο 10′, 16-19 στο 30′).

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τις 2 ομάδες σε κόντρα για την επικράτηση, με ισοπαλία 22-22 στο 40′, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 30-28 και αναδεικνύοντας νικητή την ομάδα του Σαΐτη.

Οι Γερουλάνος και Μπεκιάρης από τον Δούκα σημείωσαν 9 γκολ έκαστος, ενώ ο Καρακεχαγιάς 8. Από την ομάδα της ΑΕΚ, κορυφαίοι ήταν οι Στάθης (7 γκολ) και οι Ζαφειράκης (6 γκολ), Γιάντσα (5 γκολ).

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 7-6, 9-10, 11-13, 12-15, 16-19 (ημχ.) 19-21, 22-22, 24-25, 26-28, 27-29, 28-30.

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Λαζάρου, Βασιλακάκης, Βυθούλκας, Γιάντσα 5, Αθανασάκος, Καρράς, Βεζύρης 2, Στάθης 7, Βασιλόπουλος, Κοβάνης 2, Ασλής, Δικαιούλιας 2, Ζαφειράκης 6, Κοτσιώνης 2, Σοφιανός, Βασιλείου 2.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιώργος Σαϊτης): Βούλγαρης, Καρακεχαγιάς 8, Γερουλάνος 9, Παγιάτης 1, Βάρσος, Αθανασόπουλος, Πουλιάσης, Ρουμπής, Μάνος 2, Κασιώνης, Κωνσταντόπουλος 1, Μπεκιάρης 9, Βασιλόπουλος.