Νίκησε με την εμπειρία του ο ΠΑΟΚ

Σημαντική νίκη και από ψυχολογικής αλλά και από βαθμολογικής άποψης πήρε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με 25-24 του Δούκα στη Θεσσαλονίκη.

Θυμηθείτε εδώ τη διακύμανση του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές και να μην βρίσκουν εύκολα δίχτυα καθώς στα πρώτα 13 λεπτά έβαλαν συνολικά μόλις 5 γκολ. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ πραγματοποιώντας ένα καλό πεντάλεπτο, κατάφερε να πάρει μια διαφορά 4 τερμάτων (10-6) και να πάει τελικά στα αποδυτήρια με το υπέρ του 13-9.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δούκας μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και με γρήγορα τέρματα έφτασε σε απόσταση αναπνοής από τον ΠΑΟΚ (16-15) πριν συμπληρωθούν τα πρώτα δέκα λεπτά. Ο ΠΑΟΚ όμως με τον Κωστακίδη Π. που ήταν αλάνθαστος με 8/8 από τα επτά μέτρα και δύο γκολ από τον Κυπραίο πήρε και πάλι διαφορά 4 τερμάτων. Προς το τέλος του αγώνα, ο Δούκας έφτασε τη διαφορά στα δύο τέρματα και είχε την ευκαιρία να μειώσει ακόμα και στο γκολ, αλλά ο Κριούτσκοφ σταμάτησε το σουτ του Κρητικού και στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πέτυχε το 26-23 στον αιφνιδιασμό με τον Κωστακίδη Π. βάζοντας ουσιαστικά τέλος στις όποιες ελπίδες του Δούκα να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Έτσι με τη νίκη αυτή έμεινε κοντά στο στόχο της τετράδας ενώ ο Δούκας παραμένει στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΠΑΟΚ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 26-24

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-1, 4-4, 7-6, 10-7, 13-9 (ημχ.) 15-11, 16-15, 18-15, 21-17, 24-21, 26-24

ΠΑΟΚ (Αλέξης Παπαβασίλης): Κωστακίδης Π. 11, Παλάσκας 1, Μπαλτατζής, Κοκώνης 2, Αποστόλου 1, Εμμανουήλ, Γιαννακίδης, Τσαναξίδης 2, Ελευθεριάδης, Κωστακίδης Θ., Μαστορογιάννης 5, Κυριακίδης, Γιορανίδης, Κυπραίος 3, Κριούτσκοφ, Τσέγιοβιτς 1.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κωστής Μπούνας): Ζαλώνης 3, Κρητικός 8, Τόμπρος 3, Παγιάτης, Μελετάκος 1, Ζαρίκος 1, Πανταζής, Τζάνος, Καρακεχαγιάς, Ντούνης 1, Τότος 5, Τζανιδάκης, Μπεκιάρης, Κολλύρης 1, Μπαλάσκας 1, Πάνου.

Διαιτητές: Χαρίτσος-Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 8/8-5/7