Νιόκας: «Κλειδί η σοβαρότητα, πάμε στη Βοσνία για την πρόκριση»

H ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του EHF European Cup, αφού στην πρώτη «μάχη» του δεύτερου γύρου, στο κλειστό της Ηλιούπολης, επικράτησε με 34-24 της Σλόμποντα Τούζλα. Στις 5/11, οι πρωταθλητές Ελλάδας θα αντιμετωπίσουν την ομάδα της Βοσνίας στην Τούζλα, στη ρεβάνς του δεύτερου γύρου του θεσμού, με στόχο το εισιτήριο για τη φάση των «32».

Ο Γάλλος άσος των «ερυθρόλευκων», Ολιβιέ Νιόκας, δήλωσε στο olympiacossfp.gr«Όπως σε κάθε ευρωπαϊκό παιχνίδι, το κλειδί είναι να παίζεις με σοβαρότητα, να σέβεσαι τον αντίπαλο σου και τον εαυτό σου. Εάν δεν γίνεται αυτό, ο αντίπαλος θα έχει ευκαιρίες να επιστρέψει και να διεκδικεί τον αγώνα. Αυτό συνέβη σε εμάς μόνο για λίγα λεπτά, τα τελευταία του πρώτου ημιχρόνου. Χθες, είχαμε εξαιρετική διάθεση και ένταση, παίξαμε πολύ καλά και το τελικό αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την εμφάνιση της ομάδας μας, αλλά και από τη δική μου. Θα είναι μία δύσκολη ρεβάνς, σε δύσκολη έδρα και σίγουρα, δεν θα είναι εύκολο. Θέλουμε να επαναλάβουμε την εμφάνιση μας, να παίξουμε το παιχνίδι μας και να προκριθούμε με νίκη και εκεί».