Πήρε τους δύο βαθμούς ο Αθηναϊκός

μπαλα

Τη νίκη με 30-26 πανηγύρισε στην έδρα του ο ΑΘηναϊκός Βύρωνα απέναντι στον Πανιώνιο σε αγώνα για την Α2 ανδρών.

Οι γηπεδούχοι πήραν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, αφού μετά το πρώτο τέταρτο του είχαν διαφορά 6 τερμάτων. Στο ημίχρονο πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 16-13.

Στο δεύτερο μέρος, Ο Αθηναϊκός έχοντας τη διαφορά από το πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να την διατηρήσει και τελικά να φτάσει στη νίκη με 30-26.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΒΥΡΩΝΑ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 30-26

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-3, 8-4, 12-6, 14-9, 16-13 (ημχ.) 17-13, 21-14, 23-16, 26-20, 29-23, 30-26

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΒΥΡΩΝΑ (Ιωάννης Βαρελτζής): Μπαξεβάνης, Σαμαράς 4, Σταυρινόπουλος, Γραμματικόπουλος, Κραουνάκης, Ζύλι, Μάργαρης, Μαγκαφουράκης, Ματθιάδης 6, Μαναράς 4, Οικονομίδης, Νικολάου 1, Φάμπατς 6, Μαρουλάς 1, Τσικριτέας 6, Τσευλίκος 2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ιωάννης Πανούσης): Γκόρο, Λαζάρης 3, Τσικριτζής 3, Κοντάκος 2, Κόντος, Μιχελάκος 3, Ατσίδης 3, Ζαφειράκος, Κυριακίδης 2, Δαφέρμος, Σκυφτός 4, Μπελεχρής, Ιωαννίδης, Γιατράκος 3, Λέκκας 3, Νούλης.

Διαιτητές: Ψύλλος-Λεφάκης, Δίλεπτα: 9-4, Πέναλτι: 4/4-3/5

Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «Ο αγώνας ξεκίνησε με 15 λεπτά καθυστέρηση λόγω προηγούμενου αγώνα χειροσφαίρισης. Στο 24ο λεπτό του αγώνα, ο αγώνας διεκόπει για 10 λεπτά για να καθαριστεί ο αγωνιστικός χώρος από μπουκάλι με νερό που έπεσε κατα λάθος από τον πάγκο της Β’ ομάδας. Το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά.