“Διπλό” για Παρνασσό, Ανόρθωση και Αραδίππου

Ο Παρνασσός επικράτησε του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου σε μία δύσκολη αναμέτρηση με 17-23, η Sabbianco Ανόρθωση πέτυχε το εντυπωσιακό 38-26 κόντρα στον Προοδευτικό και το παιχνίδι μεταξύ του Αραδίππου και Αγίων Τριμιθιάς εξελίχθηκε σε ντέρμπι (24-23)

Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου – Παρνασσός Στροβόλου: 17-23

Πιο συγκεκριμένα, την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα συνέχισε ο Παρνασσός Στροβόλου, παίρνοντας ακόμα 2 βαθμούς και “σκαρφαλώνοντας” στην κορυφή της βαθμολογίας, θέση που μέχρι πρότινος κατείχε το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο.

Στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού, η ομάδα του Στροβόλου μπήκε δυναμικά, διαμόρφωσε μία διαφορά ασφαλείας και πήγε στα αποδυτήρια με το πλεονέκτημα των 6 γκολ (6-12). Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να ανατρέψουν αυτή τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παρνασσός δεν “άφησε” πολλά περιθώρια και έκανε το τελικό 17-23.

Πρώτος σκόρερ για τον Παρνασσό ο Παπακυπριανού με 6 γκολ, ενώ για το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο κορυφαίος ήταν ο Τορνικίδης με 4 τέρματα.

Sabbianco Ανόρθωση – Προοδευτικός Πάφου: 38-26

Παράλληλα, η Sabbianco Ανόρθωση έκανε μία πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στον Προοδευτικό, καθώς “επιβλήθηκε” στην ομάδα της Πάφου με το συγκλονιστικό 38-26. Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν πρωτοπόροι στο παιχνίδι, διαμορφώνοντας το 20-10.

Στην επανάληψη, δεν έδωσαν χώρο στην παφιακή ομάδα να περάσει μπροστά πετυχαίνοντας ακόμα 18 γκολ έναντι των 16 των φιλοξενούμενων.

Λύσεις από την περιφέρεια έδωσε ο Βογίνοβιτς για την ομάδα της Ανόρθωσης, πετυχαίνοντας 9 γκολ. Από την ομάδα του Προοδευτικού οι Λένος και Θωμάς έβαλαν από 6 γκολ έκαστος.

Α.Ο. Αραδίππου – Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς: 24-23

Ο Αραδίππου στο τελευταίο ματς της αγωνιστικής κέρδισε στην “κόψη” του ξυραφιού την ομάδα των Αγίων Τριμιθιάς με 24-23.

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν εξαρχής κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να διαμορφώνουν το 13-12 στο πρώτο μέρος. Στην πορεία ο Αραδίππου κράτησε το προβάδισμά του και πήρε την νίκη με 1 γκολ διαφορά (24-23).

Για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Χαραλάμπους με 8 γκολ, ενώ για την ομάδα των Αγ. Τριμιθιάς ο Καρκαλάτος με 6 τέρματα.

Πηγή: Cyprus Handball Federation