“Ζωντανή” στην πρόκριση η ΑΕΚ!

Την πρώτη της νίκη μετά από πέντε σερί ήττες στο Εuropean League πέτυχε η ΑΕΚ με 34-30 επί της Νιμ στην 8η αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Η Ένωση σημείωσε μία από τις μεγαλύτερες νίκες της ιστορίας της και του ελληνικού χάντμπολ στα Κύπελλα Ευρώπης κόντρα στην Γαλλική ομάδα, όπως είχε κάνει και εκτός έδρας στο πρώτο ματς των δύο ομάδων.

Λέμος με 8 γκολ και Πλάθα με 7 ήταν κορυφαίοι για την ΑΕΚ που ήλεγχε το παιχνίδι στην μεγαλύτερη του διάρκεια με εξαίρεση ένα κακό 8λεπτο (20-28) όπου η Γαλλική ομάδα μετέτρεψε το 14-8 σε 14-15.

Η Ένωση αντέδρασε και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ισοφάρισε 17-17 (32′) και στην συνέχεια ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα με 20-17 (34′) και 23-19 (37′), διαφορά που κατάφερε να συντηρήσει έως το φινάλε.

Η ΑΕΚ με αυτή την νίκη παραμένει “ζωντανή” στην υπόθεση πρόκριση, ωστόσο θα πρέπει να κερδίσει και τα δύο επόμενα ματς με Σπόρτινγκ (εντός) και Πέλιστερ (εκτός) και πιθανότατα να χρειαστεί συνδυασμό αποτελεσμάτων.

Η νίκη της Πέλιστερ επί της Σαφχάουζεν νωρίτερα ήταν ένα καλό νέο και η ΑΕΚ περιμένει ένα “δώρο” από την Ταταμπάνια που φιλοξενείται από την Σπόρτινγκ στη Λισαβώνα.

AEK – Νιμ 34-30

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 6-2, 11-6, 14-9, 14-13, 15-16 (ημιχρ.), 21-18, 24-21, 27-24, 29-27, 32-29, 34-30

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 2, Μπριάτκα, Στεφάνοβιτς 1, Τζηράς 2, Σέβελεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 8, Άντζελιτς, Μυλωνάς 6, Μπουκοβίνας 1, Πλάθα 7, Μόγια 4, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος.
Νιμ (Μπαλμοσιέρε): Πογέτ 1, Ρέμπισον 4, Ντουπάι, Βίνσεντ 6, Γκιμπέρνον 4, Ζουιζού 1, Σαλού 1, Γιασουχίρα 1, Τζόμπλον, Πουγλιέσε, Μινέλ 5, Πολ, Χίσαμ 7, Ντεσμπόνετ.
Διαιτητές: Πάντζιτζ – Μοσορίνσκι.