Σαρωτική Εθνική

Η Ελλάδα ήταν η μεγάλη νικήτρια του αγώνα με την Β. Μακεδονία στην πρεμιέρα του ομίλου για τις θέσεις 9-14 της 17ης Μεσογειάδας στο κλειστό του Κορυδαλλού. Οι Ελληνες διεθνείς κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα όπως αποτυπώνει και το τελικό 25-14 (5-5, 11-5, 9-4).
Με την πρώτη περίοδο να μην εξελίσσεται όπως θα ήθελε η ελληνική ομάδα, αφού στο τελευταίο βαθμό έχασε τον πόντο, με τους Βαλκάνιους γείτονες να ισοφαρίζουν με ένα σερί 2-0 (από 5-3 σε 5-5 στο 14:41) και το τελευταίο «γαλανόλευκο» σουτ να σταματάει στο δοκάρι, η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική.
Η ομάδα του Νίκου Γεωργιάδη επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της σε άμυνα και επίθεση κι άρχισε να αυξάνει την διαφορά στην δεύτερη περίοδο, με το σκορ ουσιαστικά να μην επιτρέπει στην Β. Μακεδονία να ελπίζει σε ανατροπή.
Στο τελευταίο 15λεπτο ο ρυθμός παρέμεινε στα ίδια επίπεδα με την διαφορά να φτάνει πάνω από τα 10 τέρματα (22-10 στο 37’) καθώς η ελληνική άμυνα δεν επέτρεψε στην Β. Μακεδονία να σκοράρει για περισσότερο από 14 λεπτά (από το 15-10 στο 27’ έγινε το 24-21 στο 42’).

ΕΛΛΑΔΑ – Β. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ 25-14 (5-5, 11-5, 9-4)

ΕΛΛΑΔΑ: (Γεωργιάδης Νίκος): Ασλής, Στεφανίτσης 5, Σίνα 1, Γιάντσα, Παγιάτης, Παπαγιάννης, Τζωρτζίνης, Παπάζογλου 4, Κοτσιώνης 7, Δικαιούλιας

4, Μπαμπατζανίδης, Αλεξανδρίδης, Κυριακίδης, Αναστασίου, Αναγνωστόπουλος 2, Σαράφης 2
Β. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ (Ματλιέσκι Νίκολα): Ατσέβσκι, Ντιμέφσκι 1, Κρστέφσκι, Χάκαλικ, Γκορκονόφσκι 6, Μίτεφ, Μιτρέσκι, Ιβανόφσκι Ματ. Ιβανόφκσι Μιχ. 3, Ντιμόφσκι 1, Τάσεφ 2, Στοϊτζεβικ 1, Σαβρέφσκι, Τοντέσκι, Ντιμιτρέσκι, Σπασόφκσι

Διαιτητές: Σοβάλ – Βαχέ Δίλεπτα: 5- 2, Πέναλτι: 1/ 2 – 1/3

Κωνσταντίνος Κυριακίδης (Διεθνής πίβοτ): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα μου. Ξεκινήσαμε πάρα πολύ καλά και είχαμε μια σφιχτή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση. Στόχος μας πλέον είναι η 9η θέση και ευελπιστούμε να την κατακτήσουμε».

Ματλιέσκι Νίκολα (προπονητής Β. Μακεδονίας): «Ήταν πολύ καλοί, έπαιξαν καλύτερα και άξιζαν τη νίκη».