Σαρωτική η Εθνική

Στο κλειστό της Λευκόβρυσης, μπροστά στο κοινό της Κοζάνης, η Εθνική έκανε όσα έπρεπε για να πάρει τους δυο βαθμούς, αλλά και μία καλή διαφορά για παν ενδεχόμενο. Σε αντίθεση με τον αγώνα απέναντι στο Ισραήλ τον Οκτώβριο, οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη είχαν ακόμη μεγαλύτερη διάρκεια στην απόδοσή τους, καθαρό μυαλό και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο της αδυναμίες της ομάδας του Όλα Λίντγκρεν, δείχνοντας από το πρώτο δεκάλεπτο ποιος θα είναι το… αφεντικό στον αγώνα. Μπουκοβίνας και Μάλλιος έκαναν πολύ καλή εμφάνιση, ενώ όλοι οι διεθνείς έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και βοήθησαν με την παρουσία τους.

Η Εθνική ξεκίνησε μουδιασμένα με του Φιλανδούς να προηγούνται 2-0 (3’) και 4-1 (6’) και 5-3 στο 7:40. Με τον Πέτρο Μπουκοβίνα να πραγματοποιεί πολύ καλές επεμβάσεις και την άμυνα να ανεβάζει την απόδοση της η Εθνική… έτρεξε σερί 7-0 και πέρασε μπροστά 10-5 στο 16:45.

Επιθετικά ξεχώρισαν σε αυτό το διάστημα ο Μάλλιος με δύο σερί γκολ για το 4-5 και το 5-5, αλλά και ο Τζηράς που σκόραρε τα επόμενα τρία γκολ.
Με τον εντυπωσιακό Μπουκοβίνα να σκοράρει από το ένα τέρμα στο άλλο η Εθνική ξέφυγε με +6 (12-6) στο 18:47.

Η Εθνική με καλές επιλογές από την περιφέρεια και τα γκολ των Ηλιόπουλου, Δομπρή και Πασσιά κράτησε το προβάδισμα κα πήγε στα αποδυτήρια με +4 (17-13).
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Γαλανόλευκη έδειξε αποφασισμένη να «καθαρίσει» το παιχνίδι και το κατάφερε φτάνοντας την διαφορά στα 9 γκολ (24-15) στο 40:19 με φοβερή άμυνα και τους Μάλλιο, Μυλωνά να βρίσκουν τον δρόμο για τα δίχτυα αρκετές φορές.

Η Ελλάδα όχι μόνο δεν… χαλάρωσε, αλλά έδειξε και διάθεση να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ανεβάζοντας την διαφορά στα 10 γκολ (27-17) με τον Μάλλιο στο 46:11.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εθνική κράτησε την εξαιρετική της άμυνα και με πολύ καλές επιλογές κατάφερε να νικήσει με το εμφατικό 36-22.
Στην διάρκεια του αγώνα και συγκεκριμένα στο 24-17 υπέστη μυϊκό τραυματισμό ο Δημήτρης Τζηράς η κατάσταση του οποίου θα εκτιμηθεί αύριο.