Στους τελικούς ο Ολυμπιακός!

Για 3η φορά στην ιστορία του -μετά το 2018 και το 2019, όπου κατέκτησε το νταμπλ- ο Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή προκρίθηκε στους τελικούς της Handball Premier κόντρα στην ΑΕΚ, επικρατώντας στην 8η και τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ του ΠΑΟΚ με 30-25 στο “Μάνος Λοίζος”.

Οι “ερυθρόλευκοι” μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο όπου έδωσαν δικαιώματα στον μαχητικό ΠΑΟΚ, κατάφεραν να αλλάξουν την εικόνα τους στο δεύτερο ημίχρονο και να πάρουν τη νίκη με ανατροπή.

Ο “Δικέφαλος” προηγήθηκε 17-13 στο 31′ με τους Μισαηλίδη και Τριανταφυλλίδη να είναι σε πολύ καλή μέρα, αλλά στην συνέχεια ξέμεινε από δυνάμεις και ο Ολυμπιακός γύρισε το ματς με την είσοδο των Μπάουερ και Οστρούσκο.

Το 18-20 (39′) έγινε 23-20 (46′) με σερί 5-0, ενώ ο ΠΑΟΚ συνολικά έμεινε για δέκα λεπτά χωρίς γκολ, μέχρι να μειώσει σε 23-21 στο 49′.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα και με επιμέρους σκορ 17-8 (από το 13-17) έφτασαν στη νίκη με 30-25

Ο Ολυμπιακός δεν είχε στη διαθεσή του τους Μπάγιο και Κανδύλα, ενώ ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε χωρίς τον Παπάζογλου, αλλά και τους μόνιμους απόντες Σεϊρεκίδη και Στογιάνοβιτς, έχοντας λίγες επιλογές στην περιφέρεια.

Οι τελικοί θα ξεκινήσουν στις αρχές Μάϊου, αφού ακολουθεί διακοπή λόγω Εθνικής Ανδρών, Πάσχα και το Final Four του Κυπέλλου Ανδρών.

Η ΑΕΚ έχει το πλεονέκτημα έδρας και ο τίτλος θα κριθεί στις τρείς νίκες

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΠΑΟΚ 30-25

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 7-7, 9-10, 11-13, 13-16 (ημχ), 16-18, 19-20, 22-20, 24-21, 28-24, 30-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Κρητικός, Καραμπουρνιώτης 4, Παπαβασίλης 2, Μπούντιτς 4, Κανδύλας, Παπαδόπουλος 5, Δομπρής 5, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σαβούλιτσα 1, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 3, Μπάουερ.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δεληζάνος, Βελισσαρίου, Τσαμουρίδης, Νικολαϊδης 4, Μέντουριτς 3,  Τσαρδάκης, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μανωλούδης, Καβουσανάκης 3, Τριανταφυλλίδης 5, Γιορανίδης, Τζωρτζίνης 3, Μισαηλίδης 7, Μαρίνος.

Διαιτητές: Φωτακίδης- Κινατζίδης, Κόκκινες: 38:59 Σκανδάλης, 42:21 Χασεκίδης, Δίλεπτα: 6-3, Πέναλτι: 2/2-2/3

Οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα:

«Στο 38:59 αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα (μετά από προοδευτικότητα των ποινών) ο Βασίλης Σκανδάλης (Β’ προπονητής ΠΑΟΚ), διότι ήρθε σε αντιπαράθεση με τον συνοδό της Α’ ομάδας

Στο 49:21 αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα (μετά από προοδευτικότητα των ποινών) ο Δημήτρης Χασεκίδης (συνοδός ΠΑΟΚ) διότι εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 35:14 έγινε διακοπή του αγώνα και προφορική σύσταση στην Α’ ομάδα διότι σε ένα σημείο του γηπέδου δεν υπάρχει κιγκλίδωμα και είχαν πάει σε αυτό το σημείο φίλαθλοι της Α’ ομάδας και παρενοχλούσαν τους διαιτητές.

Στο 40:47 έγινε διακοπή του αγώνα διότι είχαν μαζευτεί φίλαθλοι του Ολυμπιακού και παρενοχλούσαν τους δύο συνοδούς της Β’ ομάδας που βρισκόντουσαν στην κερκίδα. Ταυτόχρονα έγινε είσοδος των φιλάθλων του Ολυμπιακού στον αγωνιστικό χώρο και διαμαρτυρήθηκαν στους παρατηρητές.