Βακάλης: Ακολουθήσαμε το αγωνιστικό μας πλάνο»

Ο προπονητής της γυναικείας ομάδας της Πυλαίας, Γιώργος Βακάλης μιλά για την απώλεια του Σάσα Ζιβούλοβιτς και τη νίκη της ομάδας του επι της Αναγέννησης Άρτας:

«Ήταν ένα παιχνίδι που έγινε στην σκιά της τραγικής απώλειας του Σάσα! Είμαι συγκλονισμένος από το γεγονός, όπως όλη η κοινότητα του αθλήματος! Με τον Σάσα εκτός από τα τελευταία χρόνια ως προπονητές, βρεθήκαμε πολλές φορές «αντίπαλοι» ως αθλητές, αλλά αγωνιστήκαμε μαζί στην εθνική ομάδα, μαθαίνοντας τότε δίπλα του πολλά! Κουράγιο στους οικείους του, θα μείνει για πάντα στις μνήμες μας!

Σχετικά με το παιχνίδι απέναντι στην Άρτα, ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο θα μπορούσε να τελειώσει πολύ πιο εύκολα για εμάς! Στα θετικά μας είναι ότι ακολουθήσαμε για πολύ μεγάλο διάστημα του παιχνιδιού το αγωνιστικό μας πλάνο! Είχαμε νευρικότητα όμως στην τελική προσπάθεια παρότι δημιουργούσαμε πολύ καλές προϋποθέσεις ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Είναι ενδεικτικό ότι προηγούμασταν 12-10 στο ημίχρονο έχοντας 9 ελεύθερα χαμένα σουτ και μια εκτέλεση πέναλτι! Δουλεύουμε πάνω στο κομμάτι της παραγωγικότητας και είναι θέμα χρόνου να το βελτιώσουμε! Αμυντικά είχαμε πολύ καλά διαστήματα με πολύ διάθεση κι αρκετά καλό αριθμό φάουλ κάτι που βοήθησε και τους τερματοφύλακες μας να κινηθούν σε καλά ποσοστά».