Άνετο πέρασμα του Δούκα από τη Θεσσαλονίκη

ΧΑΝΘ-Δούκας

Τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα της Handball Premier πέτυχε ο Δούκας καθώς επικράτησε της ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη με 32-19.

Θυμηθείτε εδώ τη διακύμανση του αγώνα

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε νευρικά και για τις δύο ομάδες καθώς υπήρχαν αρκετές άστοχες προσπάθειες. Στο ρώτο τέταρτο του αγώνα ΧΑΝΘ και Δούκας ήταν κοντά στο σκορ. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό πεντάλεπτο όπου υπήρχε πλουραλισμός στην επίθεση (δύο τέρματα από τον Ζιβούλοβιτς και ένα από τον Κεδέρη και τον Ντούνη) ανέβασαν τη διαφορά στα 5 τέρματα. Ο Τζίνεβης απο τα εξτρέμ όμως με δύο δικά του τέρματα μείωσαν και πάλι τη διαφορά στα 3 τέρματα στο 23ο λεπτό του αγώνα. Η διαφορά του ημιχρόνου «έκλεισε» στα 5 τέρματα (13-8).

Στο δεύτερο μέρος, ο Δούκας ξεκίνησε πολύ δυνατά και έτσι κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στα 10 τέρματα στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης. Έτσι τα επόμενα λεπτά στο δεύτερο μέρος αποτέλεσαν τυπική διαδικασία καθώς η διαφορά έφτασε ακόμα και τα 15 γκολ στο 53ο και στο 58ο λεπτό του αγώνα. Έτσι η ΧΑΝΘ μετά το πέρας των τεσσάρων αγωνιστικών αναζητά ακόμα τους πρώτους της βαθμούς.

Οι δύο ομάδες θα έχουν την ευκαιρία να ανασυνταχθούν και να διορθώσουν ορισμένα πράγματα κατά τη διάρκεια της διακοπής του πρωταθλήματος.

ΧΑΝΘ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 19-32

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-2, 4-5, 4-8, 6-10, 8-13 (ημχ.) 9-16, 10-18, 12-22, 13-26, 14-28, 19-32

ΧΑΝΘ (Κώστας Τούτσης): Μπόλας Δινάλης 1, Σαρηγιαννίδης 2, Ρεμπελάκος 3, Τζίνεβης 1, Ιωαννίδης, Κεσίδης, Στίγγας 2, Βαρδάκας 2, Αγαθόνικος 1, Παπαβασίλης 3, Μηλόπουλος, Κύρτσιος, Ρίζος, Μπαϊρλής 3, Αρβανιτίδης 1.

ΑΣΕ Δούκα (Κωστής Μπούνας): Μωραΐτης 3, Τόμπρος, Παπαπούλιος 5, Πολύδωρος, Κολλύρης Ν., Μπραουδάκης, Αϊβαλιώτης 4, Ταουσάνης 4, Ντούνης 1, Σαμαράς 1, Λιόλιος 1, Ζιβούλοβιτς 6, Τζανιδάκης 1, Κλεώπας, Κολλύρης Π., Κεδέρης 6.

Διαιτητές: Σαπανίδης-Ηλιάδης, Δίλεπτα: 5-4,  Πέναλτι: 3/5-7/8