Διπλό του ΠΑΟΚ μέσα στη Νέα Ιωνία

Μεγάλη νίκη με 26-19 σημείωσε ο ΠΑΟΚ μέσα στο γήπεδο της Νέας Ιωνίας, στο μεγάλο ντέρμπι του πρωταθλήματος που πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο γήπεδο και έλεγχαν το παιχνίδι στο μεγαλύτερο μέρος του, αποκτώντας διαφορά από το 25 λεπτό (6-9) ενώ κατάφεραν να ξεφύγουν από την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου (11-15) και να κρατήσουν διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος του αγώνα.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν καλή άμυνα και άφησαν τους γηπεδούχους για 9 λεπτά χωρίς γκολ. Μετά το γκολ της Χρονοπούλου στο 31 (11-13), το επόμενο κατάφερε η Κόβιτς στο 41 (12-16).

Η ομάδα του ΠΑΟΚ MATECO έγινε φαβορί για την πρώτη θέση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος που οδηγεί σε πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς.

Κορυφαία για την ομάδα της Σοφίας Ναϊσίδου ήταν η Χρονοπούλου με 6 γκολ και για την ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια οι Χατζηπαρασίδου και Ζυγούρα με 5 γκολ η καθεμία.

ΟΦΝΙ-ΠΑΟΚ MATECO 19-26

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 4-5, 6-7, 6-9, 10-12, 11-15, 11-15, 13-18, 16-21, 17-23, 19-26

ΟΦΝΙ (Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Μάνια 1, Φράγκου 1, Παπανικολάου, Νταλίνοβιτς 3, Καρέλα, Μακρή, Ντιμτσούδη , Κεπεσίδου, Χρυση 2, Διακογιάννη, Κοντοστέριου, Σαραντάκου, Κόβιτς 3, Χρονοπούλου 6, Στουγιαννίδου 3

ΠΑΟΚ (Δημητρούλιας): Θεοδωράκη, Χατζηπαρασίδου 5, Παναγιωτίδου, Γκάτζιου 4, Ζυγούρα 5, Κριτάλη, Ευμορφίδου, Ντε Ολιβέιρα, Σαμολαδά 4, Αρβανίτη, Φερφόλια 1, Ράτσικα, Μπατζαρακούδη 2, Νικόλιτς 1, Βαφειάδου 4, Κουρκουλάκη.

Διαιτητές: Συρεπίσιος – Μερτινιάν, Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 2/2-5/7