Νίκη πρωτιάς δια πυρός και σιδήρου για τον Φαίακα

Η ομάδα της Κέρκυρας επικράτησε στη Θεσσαλονίκη του Απόλλωνα Καλαμαριάς με 19-22, σε ένα ματς που κρίθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Θεωρητικά ο Φαίακας ήταν το απόλυτο φαβορί για τη νίκη, ωστόσο στη Μίκρα ο Απόλλων έβαλε δύσκολα στους Κερκυραίους, καθώς προηγήθηκε στο ημίχρονο με 10-8, ενώ στο 55′ το σκορ ήταν στο 17-18. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερες επιλογές και έφτασαν στο τελικό 19-22, το οποίο σε συνδυασμό με την ήττα του Ζαφειράκη από τον Πρωτέα στην Άρτα, τους επανέφερε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Α2 ανδρών με 18 βαθμούς, μετά από 11 αγωνιστικές.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-1, 6-2, 9-5, 9-7, 10-8 (ημχ), 13-10, 14-13, 16-16, 17-18, 17-18, 19-22.
Απόλλων Καλαμαριάς (Μιχαηλίδης): Μασούρας, Μπρόικος, Ρωμανίδης, Βακουφάρης 4, Αλμπάνης 2, Πανιόπουλος 5, Γεώργεβιτς, Αναστασιάδης, Σουγιουλτζής, Μπιτσιάνης, Τσακαλίδης 2, Μπαλέτας 1, Ζώης, Μέλλιος, Κουκουλόπουλος, Κοπαΐδης 5.
Φαίακας: Νάστος 1, Τζούκας 1, Κουλούρης, Δόικας, Πάλλας, Κατσακιώρης, Ριγανάς 1, Σκανδάλης 3, Βίντοβιτς 2, Πίτος 3, Οικονόμου 5, Μαντζουρογιάννης, Κορακιανίτης 6, Βάγιας.
Διαιτητές: Γράψας – Κυριακού. Δίλεπτα: 0-2. Πέναλτι: 2/3 – 3/4.