Connect with us

Ανάπτυξη

Οι νικητές στο Handball Climax (photos)

Με τελικούς που κρίθηκαν στα shoot out ολοκληρώθηκε το αναπτυξιακό τουρνουά Handball Climax για παίδες και κορασίδες στο κλειστό των Συκεών.

Με τελικούς που κρίθηκαν στα shoot out ολοκληρώθηκε το αναπτυξιακό τουρνουά Handball Climax για παίδες και κορασίδες στο κλειστό των Συκεών.

Παρά τα προβλήματα κακοκαιρίας που έπληξαν τη Θεσσαλονίκη, οι αγώνες των μεταλλίων διεξήχθησαν κανονικά και αποζημίωσαν με το σασπένς τους όσους βρέθηκαν στις Συκιές.

Στους παίδες νικήτρια του τουρνουά αναδείχθηκε η Jedinstvo από τη Βοσνία, που επικράτησε του ΠΑΟΚ στα shoot out με 22-21 (κ.α.) και στις κορασίδες τον τίτλο πανηγύρισαν τα κορίτσια του Καματερού που νίκησαν επίσης στα shoot out τον Εθνικό Κοζάνης με 27-26 (κ.α. 24-24).

Τα μετάλλια στους παίδες: 1. Jedinstvo, 2. ΠΑΟΚ, 3. Φίλιππος Βέροιας
Τα μετάλλια στις κορασίδες: 1. ΓΑΣ Καματερού, 2. Εθνικός Κοζάνης, 3. ΑΕΠ Πανόραμα

Οι ατομικές βραβεύσεις
Τερματοφύλακας
: Μπαμπατζανίδης (ΠΑΟΚ) – Φλώρου (Εθνικός Κοζάνης)
Αριστερό εξτρέμ: Γιορανίδης (ΠΑΟΚ) – Μόσχου (ΑΕΣΧ Πυλαίας)
Αριστερό ίντερ: Μπ. Πέστιτς (Jedinstvo) – Κούρτη (ΓΑΣ Καματερού).
Πλέι μέικερ: Παπαγιάννης (Φίλιππος Βέροιας) – Κουλούρη (ΑΕΠ Πανόραμα)
Δεξί ίντερ: Γάτσης (Αερωπός Έδεσσας) – Μπούκου (Κοζάνη)
Δεξί εξτρέμ: Τζωρτζίνης (Φίλιππος Βέροιας) – Μήγγα (Πυλαία)
Πίβοτ: Κυριακίδης (ΠΑΟΚ) – Δαμάσκου (ΓΑΣ Καματερού)
Αμυντικός: Αλεξανδρίδης (ΑΕΣΧ Πυλαίας) – Γκιάτα (Εθνικός Κοζάνης)
MVP: Ν. Πέστιτς (Jedinstvo) – Τσούλου (ΓΑΣ Καματερού)

Το πανόραμα της διοργάνωσης

ΠΑΙΔΕΣ
Α’ όμιλος: Φίλιππος Βέροιας, ΑΕΣΧ Πυλαίας, Φοίβος Συκεών, Φαίακας Κέρκυρας, Αστέρας Αλεξανδρούπολης.
Τα αποτελέσματα: Φοίβος – Πυλαία 16-19, Φίλιππος – Αστέρας 32-11, Πυλαία – Φαίακας 27-15, Φίλιππος – Φοίβος 35-18,  Φαίακας – Φίλιππος 13-26, Πυλαία – Αστέρας 37-8, Φοίβος – Φαίακας 24-11, Πυλαία – Φίλιππος 20-19, Φοίβος – Αστέρας 20-9, Αστέρας – Φαίακας 15-23

Β’ όμιλος: ΠΑΟΚ, Jedinstvo (Βοσνία), Αερωπός Έδεσσας, ΧΑΝΘ
Τα αποτελέσματα: ΠΑΟΚ – ΧΑΝΘ 26-23, Αερωπός – ΠΑΟΚ 18-22, Jedinstvo – ΧΑΝΘ 21-14, Jedinstvo – Αερωπός 22-21, ΧΑΝΘ – Αερωπός 16-22, Jedinstvo – ΠΑΟΚ 20-18.

Ημιτελικοί
Πυλαία – ΠΑΟΚ 18-19
Jedinstvo – Φίλιππος Βέροιας 27-26

Μικρός τελικός
Φίλιππος Βέροιας – Πυλαία 24-20

Τελικός
Jedinstvo – ΠΑΟΚ 22-21 (κ.α. 18-18)

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ:
Α΄όμιλος: Εθνικός Κοζάνης, ΑΕΣΧ Πυλαίας, Φίλιππος Βέροιας, ΑΠΕΣ Καπανδριτίου
Τα αποτελέσματα: Πυλαία – Φίλιππος 26-8, Εθνικός – Καπανδρίτι 40-17,  Πυλαία – Καπανδρίτι 20-11, Εθνικός – Φίλιππος 36-13,  Πυλαία – Εθνικός 27-21, Φίλιππος – Καπανδρίτι (12:00)

Β΄όμιλος: ΑΕΠ Πανόραμα, ΓΑΣ Καματερού, Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης.
Τα αποτελέσματα: Καματερό – Κύκλωπες 28-15, Κύκλωπες – Πανόραμα 24-28, Πανόραμα – Καματερό 20-20

Μικρός τελικός
Πυλαία – Πανόραμα 16-21

Τελικός
Εθνικός Κοζάνης – ΓΑΣ Καματερού 26-27 (κ.α. 24-24)

More in Ανάπτυξη