«Πέρασε» από τις Συκιές ο Ολυμπιακός

Πιο δύσκολα απ’ότι μαρτυρά το τελικό 26-17 νίκησε τον Φοίβο ο Ολυμπιακός στο παχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Handball Premier. Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιτικοί για περίπου 45 λεπτά στο παιχνίδι και σίγουρα με τέτοια εμφάνιση μπορούν να κοιτάζουν με αισιοδοξία το επόμενο παιχνίδι με αντίπαλο τη ΧΑΝΘ.

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός έχοντας στο τέρμα έναν εξαιρετικό Τσακνή που απέκρουσε 4 τετ α τετ αλλά και αρκετά σουτ και με τον Κρητικό να είναι σε καλή επιθετικά μέρα, κρατάει μόνο τη νίκη από τπν σημερινό αγώνα και στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι της Τετάρτης με αντίπαλο και πάλι την ΑΕΚ, αυτή την φορά για το πρωτάθλημα.

Θυμηθείτε εδώ τη διακύμανση του αγώνα

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το αγώνα με κάποια γκολ από τον Σκόμπριτς, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις κυρίως με τις επιθετικές ενέργειες του Τσαμεσίδη. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι αλλά ο Ολυμπιακός στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να πάρει ένα ελαφρί προβάδισμα και να πάει με αυτό στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, ο Φοίβος ξεκίνησε δυνατά και κατάφερε να μειώσει και πάλι το σκορ, όμως από το 40ο λεπτό του παιχνίδιού ο Ολυμπιακός βασισμένος στην εμπειρία του πήρε αέρα στο σκορ φτάνοντας τελικά στη νίκη με 26-17.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 17-26

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-4, 6-6, 7-7, 8-10, 9-13 (ημχ.) 10-13, 12-14, 14-17, 14-20, 16-24, 17-26

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Δημήτρης Πελεκίδης): Χατζής, Πίτσιος, Καβουσανάκης 2, Μπαλαμός 2, Παπαδόπουλος 1, Χατζηγιαννίδης, Λιόζα, Δεληζάνος 4, Μπόσκος 3, Κύρτσιος, Πατραμάνης 1, Μανωλούδης, Πατσιάς, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 4, Αθανασιάδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 2, Κρητικός 6, Πετρίσεβιτς 3, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης 3, Σκόμπριτς 5, Στούμπης 1, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 1, Λιόλιος, Χάλαρης 2.

Διαιτητές: Σαπανίδης-Ηλιάδης, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 3/3-2/2