Λυτρωτής ο Μελετάκος

Με ένα γκολ του 23χρονου πλέι μέικερ στο τέλος του χρόνου, ο Άρης Νίκαιας κατάφερε να πάρει τη νίκη και τους δύο βαθμούς και να προσπεράσει τη Χ.Α.Ν.Θ. στον πίνακα της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι έμειναν μπροστά σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και με τον Βλαχοθανάση σε πολύ καλή μέρα πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 12-10. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά και κατάφεραν στο 45′ (18-19) να περάσουν μπροστά.

Από κει και πέρα ο αγώνας εξελίχθηκε σε ντέρμπι για γερά νεύρα με τον Δημήτρη Μελετάκο να… δίνει τελικά τη νίκη στον Άρη με το τελικό 27-26.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν ο Λαδάκης με 8 γκολ και ο Βλαχοθανάσης που με τρεις αποκρούσεις σε πέναλτι και πολλές επεμβάσεις σε ελεύθερα σουτ βοήθησε την ομάδα να μείνει μπροστά στο σκορ. Πρώτος σκόρερ για τη Χ.Α.Ν.Θ. ήταν ο Στίγγας με 7 γκολ.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – Χ.Α.Ν.Θ. 27-26

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-4, 5-5, 7-6, 10-8, 12-10 (ημχ) 13-13, 16-16, 18-17, 21-22, 23-24, 27-26

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Λαδάκης 8, Αθανασίου 1, Μελετακος Γ. 3, Γρηγοράκης, Μουλιάτος 1, Μελετάκος Δ. 7, Μαλανδρένιας, Ασβεστάς 2, Παπαδόπουλος, Χαρμπής 2, Μιμίκος 3, Χουρσουντιάν, Χαραλάμπους, Βίδρας, Αμανατίδης, Βλαχοθανάσης.

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μπόλας, Τσιρογιάννης 3, Σαρηγιάννης 1, Τσαγκαράκης 1, Τζινεβής, Βασιάδης 5, Κεσίδης, Στίγγας 7, Βαρδακας 1, Αγαθόνικος, Παπαβασίλης 1, Μηλόπουλος, Μουρατίδης 1, Ρίζος, Μπαϊρλής 6, Αρβανιτίδης.

Διαιτητές: Τσάκωνας – Μερτινιάν, Δίλεπτα: 6-5, Πέναλτι: 1/2-4/7