«Άλωσε» την Κέρκυρα η Πυλαία

Μεγάλη νίκη στην έδρα του Φαίακα πέτυχε ο ΑΕΣΧ Πυλαίας που επικράτησε των Κερκυραίων με 29-26 για την 9η αγωνιστική της Handball Premier.

Θυμηθείτε εδώ τη διακύμανση του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο περίπου. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα και βρίσκοντας λύσεις επιθετικά ξέφυγαν ακόμα και με πέντε τέρματα μετά τα πρώτα 20 λεπτά. Ο Φαίακας όμως αντέδρασε και έφτασε στην ισοφάριση λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Τελικά η Πυλαία ήταν αυτή που πήγε στα αποδυτήρια με το υπερ της 14-13.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι με δύο γρήγορα γκολ από τον Μάτοβιτς και τον Χερουβείμ πήραν κεφάλι στο σκορ και το παιχνίδι στο υπόλοιπο μέρος του έγινε πραγματικό ντέρμπι για γερά νεύρα. Μέχρι το 42ο λεπτό οι δύο ομάδες ήταν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα αλλά σε εκείνο το σημείο, η Πυλαία με γκολ των Τριανταφυλλίδη, Ζαφείρη και Καλόμοιρου πήρε διαφορά τριών τερμάτων. Οι Φαίακες όμως βρήκαν ξανά κουράγιο και με Δέσπο και Μάτοβιτς έφτασαν ξανά στην ισοφάριση (24-24 στο 51ο λεπτό). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αντέδρασε ξανά και με δύο τέρματα από τον Καλόμοιρο (που συνολικά πέτυχε 10 τέρματα) και ένα από τον Καβουσανάκη, ξαναπήρε διαφορά ασφαλείας. Τελικά «οι πορτοκαλί» έφυγαν με τη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα από την Κέρκυρα. Για τους γηπεδούχους ο Χερουβείμ ήταν πρώτος σκόρερ με 8 τέρματα.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 26-29

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-6, 7-10, 8-12, 11-12, 13-14 (ημχ.) 17=18, 19-19, 21-23, 22-24, 25-26, 26-29

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Νίκος Ριγανάς): Τζούκας 2, Δούγιας 1, Σουλάνης, Δέσπος 3, Κουλούρης 1, Μάτοβιτς 5, Κόντης, Τσιλιμπάρης, Κουτσικόπουλος, Χερουβείμ 8, Δελλής, Πίτος, Χάλαρης 4, Γιαννακόπουλος 1, Κορακιανίτης 1, Νάστος.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Πάνος Γούσιος): Ραντούλοβιτς, Ζαφείρης 2, Ανθομελίδης, Μπάτζιος 3, Αντωνιάδης 2, Μέτσης, Κουκμίσης Ν. 4, Ψωμανθιανός, Ορφανουδάκης, Ανανιάδης 2, Καλόμοιρος 10, Καβουσανάκης 4, Παπαγεωργίου 1, Τριανταφυλλίδης 1, Αλατσατιανός, Κουκμίσης Κ.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Λινάρδος, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 0/1-2/2