Διπλό με ανατροπή ο Ιωνικός

ιωνικος

Πλώρη για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις βάζει ο Ιωνικός, που νίκησε την Πυλαία στη Θεσσαλονίκη με 30-31 για τη δεύτερη αγωνιστική της Β’ φάσης της Handball Premier.

Η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη ήταν πίσω στο σκορ σε όλο το δεύτερο μέρος, με τη διαφορά να φτάνει και στα πέντε γκολ υπέρ των γηπεδούχων (23-18 στο 40′). Πέντε λεπτά πριν το φινάλε η Πυλαία προηγήθηκε με 29-26, ωστόσο ο Ιωνικός έκανε την ανατροπή, παρόλο που έχασε και τον Χελιώτη με τρίτο δίλεπτο στο 56:48 και πήρε τη νίκη με 30-31.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας έφτασε τους 8 βαθμούς στην ειδική βαθμολογία της Β’ φάσης και σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση.

Tα πεντάλεπτα: 3-3, 5-5, 9-7, 12-10, 14-13, 17-16 (ημχ), 20-17, 23-18, 25-22, 26-23, 29-26, 30-31.
ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Παπαδόπουλος, Μπαμπατζανίδης, Γ. Ελευθεριάδης 4, Χρ. Ελευθεριάδης, Ζαφείρης 2, Αντωνιάδης 3, Μέτσης, Τσαμεσίδης 7, Γιαννακίδης, Τριανταφυλλίδης 2, Σαμαράς, Μπάτζιος, Αλεξανδρίδης 5, Παπαγεωργίου 3, Αλατσατιανός 1, Γιαννακόπουλος 3.
Ιωνικός Ν.Φ. (Αρβανίτης): Κιαρτζίδης, Αϊβαλιώτης 11, Αργυράκης, Παπαδόπουλος 1, Ζαχάρης, Συγγάρης, Βασιλείου, Χαντέλης 9, Σιατρας, Μπούτος 1, Καραμασιώτης 1, Μαντζόπουλος 5, Χελιώτης 1, Μπαλάσκας 2, Λόλας.
Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης. Δίλεπτα: 7-7. Κόκκινη: Χελιώτης (56:48 – τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 3/4 – 2/3
Οι διαιτητές έγραψαν τα εξής στο φύλλο αγώνα: Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς ηλεκτρονικό χρονόμετρο και σκορ. Στο ημίχρονο διορθώθηκε από τον τεχνικό του γηπέδου. Λειτούργησε για 20 λεπτά και μετά λόγω μη επαρκούς φόρτισης, έσβησε. Τα τελευταία δέκα λεπτά του παιχνιδιού έγιναν με χρονόμετρο και σκορ χειρός.