«Διπλό» στη Βέροια και τώρα τελικός Κυπέλλου

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε στη Βέροια του Φιλίππου με 34-22 για την 20η αγωνιστική της Handball Premier. H «Ένωση» συνέχισε να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος φτάνοντας τους 38 βαθμούς. Αντίθετη πορεία έχει ο Φίλιππος ο οποίος είναι ουραγός της βαθμολογίας με 4 βαθμούς και είναι αντιμέτωπος όσο ποτέ άλλοτε με τον υποβιβασμό.

Θυμηθείτε εδώ τη διακύμανση

Στα αγωνιστικά, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 15ο λεπτό, με την ΑΕΚ να έχει ένα ισχνό προβάδισμα και τον Φίλιππο να απαντά δια χειρός Καραγκιοζόπουλου. Οσο περνούσαν τα λεπτά οι φιλοξενούμενοι άρχιζαν να χτίσουν μια διαφορά της τάξης των 4-5 γκολ (7-11 στο 21ο λεπτό) και την διατήρησαν μέχρι το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε 15-10, συμβάλλοντας σε αυτό και οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων με τις πολλές αποκρούσεις τους.

Στο δεύτερο μέρος ο πλουραλισμός στην επίθεση της ΑΕΚ συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει σε διψήφια επίπεδα (16-26 στο 45ο λεπτό) ύστερα από τέρματα κυρίως των Αραμπατζή, Φλορίδο και Χιμένεθ. Αυτή ήταν η 9η εκτός έδρας νίκη για τους «κιτρινόμαυρους» που πλέον στρέφουν την προσοχή τους στον τελικό Κυπέλλου με τον Διομήδη την ερχόμενη εβδομάδα.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΑΕΚ 22-34

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 6-8, 7-10, 9-14, 10-15 (ημχ.) 12-19, 14-23, 16-25, 18-28, 19-30, 22-34

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: Νικολαΐδης 1, Καραγκιοζόπουλος 8, Μηλόπουλος, Καλλιαρίδης, Πιστόλας 2, Φιλόσογλου 5, Παπαδόπουλος 3, Τζίνεβης, Κουκουτσίδης 1, Μπισιρλόπουλος 1, Κακαφίκας, Παπαγιάννης, Χουδαβερδόγλου, Νιώπας 1 Στανκίδης.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Δομπρής 8, Μωραΐτης 3, Χόγκας 3, Ζαμπούνης, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 1, Πλάθα 3, Φλορίδο 4, Γιάκομπσεν 3, Παπαδιονυσίου 2, Άρσιτς, Κριτσιοτόιου 2, Γιόσμου 1, Κεδέρης 1.

Διαιτητές: Θεοδοσίου-Μπουγιάκας, Δίλεπτα: 1-1, Πέναλτι: 3/4-2/2