Δύσκολο διπλό για την Αναγέννηση Άρτας στα Γιαννιτσά

Όπως και την προηγούμενη φορά στις αρχές του Οκτώβρη, έτσι και τώρα η Αναγέννηση Άρτας επικράτησε δύσκολα με 35-33 του Μεγ. Αλεξάνδρου στα Γιαννιτσά, παίρνοντας σπουδαίο διπλό, σε παιχνίδι για την 4η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Η γηπεδούχος ομάδα ήταν πολύ μαχητική, με πρωταγωνίστρια την Ελευθερία Τροχίδου που είχε 14 γκολ, πάλεψε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στο 25λεπτο το σκορ ήταν στο 14-14, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά μόλις ενός τέρματος (17-18). Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενες ήταν σταδιακά μπροστά με μια διαφορά 2-3 τερμάτων που διατήρησαν ως το τέλος του ματς.

«Είναι δύσκολα όπως είναι τα πράγματα. Δεν μπορούμε να κάνουμε προπονήσεις όπως κάναμε. Δεν ήταν πολύ καλό ματς και από τις δύο ομάδες. Από εδώ και πέρα να δούμε τι θα γίνει. Είμαι πολύ στενοχωρημένη. Δεν ξέρω καν αν θα τελειώσει το πρωτάθλημα ή αν θα γίνει όπως πέρυσι. Με την Άρτα κάνουμε ό,τι  μπορούμε. Στόχος είναι να φτάσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται και ποτέ δεν ξέρεις, ειδικά με τις συνθήκες που έχουν διαμορφωθεί. Απορώ και πώς έγινε το δικό μας παιχνίδι σήμερα», δήλωσε στο e-handball.gr η αθλήτρια της Άρτας, Ελένη Μούρνου.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 33-35

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-6, 8-10, 11-14, 14-14, 17-18 (Ημχ) 18-23, 22-26, 25-29, 27-30, 31-33, 33-35

Μέγας Αλέξανδρος (Σαφαρίκας): Πυριτίδου, Τροχίδου Χ. 7, Τροχίδου Ε. 14, Κοτζαχρήστου, Πλιόγκα, Παπαδοπούλου, Πατσάνη 2, Παπαδοπούλου Γ. 1, Μαντζίρη, Πέγιου, Τρελοπούλου, Αναστασίου 5, Τομίδου 4

Αναγέννηση Άρτας (Τσέλιος): Μούρνου 3, Σκάρα, Θεοδοσοπούλου Β., Σπυριδοπούλου 4, Ciobanu 8, Κανάρα, Ανδρίτσου 15, Θεοδοσοπούλου Σ. 1, Παπακοσμά, Davidovic 4, Μαυροπούλου

Διαιτητές: Λινάρδος-Νικολαΐδης,  Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 2/3, 8/11